PolskaGosiewski: dla nikogo nie może być ustępstw

Gosiewski: dla nikogo nie może być ustępstw

Wicepremier Przemysław Gosiewski, który
przewodniczy Międzyresortowemu Zespołowi ds. Nadzoru Ubezpieczeń
Społecznych, podczas spotkania z Zarządem Głównym Związku
Nauczycielstwa Polskiego podtrzymał dotychczasowe stanowisko rządu
w sprawie emerytur nauczycieli.

19.06.2007 | aktual.: 19.06.2007 18:09

Podkreślił, że są one konsekwencją decyzji podjętych przez Sejm w 1999 roku oraz że dla żadnej grupy zawodowej nie może być ustępstw jeśli chodzi o wcześniejsze emerytury.

Gosiewski podtrzymał także deklarację z ubiegłego tygodnia, zgodnie z którą z projektu ustawy o emeryturach pomostowych zostaną wyłączone zapisy dotyczące nauczycieli, którzy w tym roku nabyli prawa do wcześniejszych emerytur. Zapisy te, nowelizujące ustawę Karta Nauczyciela, jako osobny projekt poddane zostaną szybszej ścieżce legislacyjnej.

Zarząd Głowny ZNP - po spotkaniu z wicepremierem Przemysławem Gosiewskim - zdecydował nie zawieszać pogotowia strajkowego. Jak powiedział prezes związku Sławomir Broniarz, na razie nie ma przesłanek, żeby podjąć inna decyzję.

Zdaniem prezesa oczekiwania środowiska zdecydowanie wykraczają poza to, co zaproponował dziś - w imieniu rządu - Przemysław Gosiewski.
To powoduje, że mimo pewnej jaskółki, która zaistniała w zakresie rozwiązań roku 2007, tak na dobrą sprawę postulaty, które były zgłaszane do rządu za pośrednictwem ZNP, nie zostały rozwiązane - powiedział szef ZNP.

Broniarz zaznaczył jednocześnie, że w czasie wakacji władze związku będą obserwować pracę rządu nad emeryturami pomostowymi. Rząd chce uchwalić nowe przepisy na jesieni.

ZNP przychyla się do rozwiązań proponowanych przez władzę, ale chce jeszcze rozmawiać o wcześniejszych emeryturach. Prezes Broniarz powiedział, że liczy, iż uda się jednak osiągnąć kompromis w tej sprawie.

ZNP chce, aby wszyscy nauczyciele, którzy rozpoczęli pracę przed 1998 r., czyli przed rozpoczęciem reformy emerytalnej, mieli możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury na dotychczasowych zasadach. Chce też objęcie emeryturami pomostowymi także nauczycieli urodzonych po 1969 r. oraz wpisania prawa nauczycieli do takich emerytur do ustawy, a nie do rozporządzenia, jak proponuje rząd.

Zgodnie z projektem ustawy o emeryturach pomostowych z kwietnia tego roku, nauczyciele urodzeni po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. będą mogli przejść na takie emerytury po osiągnięciu co najmniej wielu 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn, okresu składkowego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz okresu pracy w szczególnym charakterze co najmniej 15 lat. Zgodnie z obecnymi przepisami, które wygasają z końcem roku, nauczyciele mogli przejść na wcześniejsze emerytury tylko w oparciu o staż pracy, a nie wiek.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)