ŚwiatGosiewski: będą ekspertyzy ws. prezydenckiego projektu ustawy ratyfikacyjnej

Gosiewski: będą ekspertyzy ws. prezydenckiego projektu ustawy ratyfikacyjnej


We wtorek lub w środę znane będą ekspertyzy
prawne, zlecone przez PiS, w sprawie zgodności z konstytucją
prezydenckiego projektu ustawy ratyfikującej Traktat z Lizbony -
poinformował we wtorek w radiu Zet przewodniczący klubu PiS
Przemysław Gosiewski.

Gosiewski: będą ekspertyzy ws. prezydenckiego projektu ustawy ratyfikacyjnej
Źródło zdjęć: © PAP

25.03.2008 | aktual.: 25.03.2008 12:04

Prezydencki projekt ustawy ratyfikacyjnej, który wpłynął do Sejmu w miniony wtorek, przewiduje, że w sprawie ewentualnego odstąpienia od zapisów Traktatu Lizbońskiego dotyczących kompromisu z Joaniny i protokołu brytyjskiego do Karty Praw Podstawowych konieczna jest zgoda prezydenta, rządu i parlamentu.

Zgodnie z projektem, przedstawiciel Polski w Radzie Europejskiej oraz w Radzie UE będą mogli wyrazić zgodę na uchylenie, bądź zmianę decyzji dotyczącej kompromisu z Joaniny, wyłącznie po uzyskaniu zgody prezydenta, Sejmu, Senatu i rządu. W myśl projektu, jeżeli nie byłoby zgody tych czterech organów, przedstawiciel Polski byłby zobowiązany do przeciwstawienia się propozycjom jakichkolwiek zmian.

Propozycja prezydenta mówi, że zgody tych czterech organów będzie także wymagało złożenie oświadczenia przez Polskę wyrażającego zgodę na zmianę treści lub skutków Traktatu, wraz z dołączonymi do niego protokołami, w tym Protokołu w sprawie stosowania Karty Praw Podstawowych do Polski i Wielkiej Brytanii oraz wycofującego którąkolwiek z deklaracji dołączonych przez Polskę do Traktatu lub zmieniającego skutki tej deklaracji.

Projekty ustaw ratyfikacyjnych - rządowy wraz z poprawką PiS oraz projekt prezydencki - mają być rozpatrywane w środę przez sejmowe komisje Spraw Zagranicznych i ds. UE.

Niektórzy politycy, a także konstytucjonaliści uważają, że projekt prezydencki jest sprzeczny z ustawą zasadniczą. Według dra Ryszarda Piotrowskiego, sprzeczne z ustawą zasadniczą są m.in. zapisy o konieczności uzyskania konsensusu prezydenta, rządu oraz Sejmu i Senatu w sprawie ewentualnego odstąpienia od zapisów Traktatu Lizbońskiego dotyczących kompromisu z Joaniny, protokołu brytyjskiego do Karty Praw Podstawowych.

Zdaniem marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, istnieje wiele przesłanek sygnalizujących, że prezydenckie propozycje są sprzeczne z konstytucją. Zamówiłem szereg ekspertyz, które będą spływać do Sejmu i będę je przekazywał komisjom - poinformował.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)