Górski Karabach. Azerbejdżan łamie zawieszenie broni
Mimo podpisania zawieszenia broni przez Azerbejdżan i Armenię, w rejonie Górskiego Karabachu nadal dochodzi do aktów przemocy. Azerski MON publikuje także nagrania z bombardowań.
11.10.2020 14:07
Samo porozumienie formalnie weszło w życie w sobotę w południe, a jego celem było zaprzestanie walk. Dodatkowo strony zobowiązały się do wymiany jeńców i ciał poległych żołnierzy w czasie działań wojennych.
Azerski MON publikuje w sieci coraz to nowe nagrania ukazujące ataki na pozycje Ormian. Na filmach widać m.in. bombardowania przy pomocy dronów. Jak informują Wirtualną Polskę dziennikarze "Wolnej Armenii", działania wojenne zostały wznowione parę godzin po podpisaniu paktu o zawieszeniu broni przez obie strony biorące udział w konflikcie.
Associated Press cytuje z kolei wypowiedź azerskiego dyplomaty wysokiej rangi, który powiedział, że porozumienie o wstrzymaniu ognia nigdy naprawdę nie weszło w życie. Jak więc sytuacja wygląda w praktyce?
Choć obie strony konsekwentnie dementują twierdzenia drugiej, bezstronni komentatorzy konstatują, że to strona azerska upatruje interesu w pacyfikowaniu i przejmowania pozycji Ormian, którzy od początku opowiadali się za zachowaniem status quo.
Wśród kontrowersji i wzajemnych oskarżeń pojawiają się także pogłoski o posiłkowaniu się przez Azerów najemnikami z Syrii, którzy według nieoficjalnych informacji mają przedostawać się do Europy przez terytorium Turcji i za jej przyzwoleniem).
Udało nam się dotrzeć do żołnierzy walczących po obu stronach konfliktu, którzy wskazują, że należy mówić o tysiącach zabitych i rannych. Obecny bilans ofiar konfliktu nie jest jednak do końca określony.
Górski Karabach. Zawieszenie broni wyłącznie "na papierze"
Przypomnijmy, że Armenia i Azerbejdżan zgodziły się na zwieszenie broni w konflikcie o Górski Karabach. Porozumienie miało zacząć obowiązywać od godziny 12 w sobotę.
Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow ogłosił, że po około 10-godzinnych rozmowach z szefami dyplomacji Armenii i Azerbejdżanu, w sobotę od godziny 12 wprowadzone zostanie zawieszenie broni w konflikcie o Górski Karabach.
Ławrow dodał, że państwa zgodziły się na wymianę więźniów i ciał poległych żołnierzy. Ławrow wskazał ponadto, że Armenia i Azerbejdżan zdecydowały się, aby rozpocząć rozmowy w sprawie rozwiązania konfliktu.