Górnicy z Inicjatywą
Dzięki finansowanemu w ramach unijnego funduszu
Phare programowi Inicjatywa ze szkoleń zawodowych skorzystało jak
dotąd 2500 osób, udzielono 350 pożyczek, 90 dopłat do odsetek
bankowych, powstało ponad 1000 miejsc pracy.
Dane te przedstawił w piątek Marek Szczepański z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która pod nadzorem Ministerstwa Gospodarki administruje programami Inicjatywa i Inicjatywa II.
W ramach funduszu Phare Unia Europejska przeznaczyła na lata 1998 i 1999 kwotę 61 mln euro na wsparcie dwóch rządowych programów restrukturyzacyjnych - górnictwa węgla kamiennego i hutnictwa.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie PARP wynika, że połowa z dotąd przeszkolonych górników znalazła nową pracę. Najczęściej wybierali oni zawody agenta ochrony mienia, magazyniera i maszynisty budowlanego.
Z 350 udzielonych pożyczek 210 przeznaczono na rozpoczęcie działalności gospodarczej (handel, usługi, budownictwo). Według PARP, 70% pożyczkobiorców osiąga obecnie zysk, połowa badanych zadeklarowała, że nie zaryzykowałaby założenia firmy bez tej pożyczki.
Według Szczepańskiego, 110 małych i średnich firm skorzystało z kredytu w zamian za zatrudnienie byłych górników, dzięki temu powstało 570 miejsc pracy. Dopłaty do odsetek kredytowych dla firm umożliwiły zatrudnienie kolejnych 360 osób, refundacje składki ZUS - kolejnych 150 osób.
Od rozpoczęcia trzy lata temu reformy górnictwa z kopalń węgla kamiennego odeszło blisko 97 tys. osób z 240 tys. zatrudnionych w 1998 roku.(ck)