Trwa ładowanie...

Górnicy tracą na Polskim Ładzie. Związkowcy stawiają żądania

Górnicy to kolejna grupa społeczna poszkodowana wskutek zmian wprowadzonych przez Polski Ład. Pracownicy spółki KGHM Polska Miedź donoszą, że za sprawą nowych regulacji podatkowych tracą miesięcznie od 500 do 1500 zł. Związkowcy już domagają się reakcji władz spółki i wyrównania wynagrodzeń.

Górnicy tracą na Polskim Ładzie. Związkowcy stawiają żądania Górnicy tracą na Polskim Ładzie. Związkowcy stawiają żądania Źródło: Materiały prasowe
d2mq6xv
d2mq6xv

Podczas gdy na Śląsku związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej osiągnęli kompromis z zarządem spółki i górnicy otrzymają podwyżki i rekompensaty, mniej powodów do zadowolenia mają ich koledzy po fachu z KGHM Polskiej Miedzi. Jak informuje Radio Elka, wskutek zmian wprowadzonych przez Polski Ład stracą oni od 500 do 1500 zł miesięcznie. Wywołało to wściekłość wśród górniczej załogi.

Górnicy z okolic Lubina określają Polski Ład mianem "janosikowego", który zabiera bogatszym, a daje biedniejszym. - Wychodzi na to, że im dłużej górnik pracuje na dole, im bardziej jest efektywny, tym większą ponosi stratę na wynagrodzeniach. To jest po prostu oszustwo - mówi Radiu Elka Leszek Hajdacki, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Pracowników Polskiej Miedzi.

Górnicy tracą na Polskim Ładzie. Związkowcy stawiają żądania

Związek zawodowy wystosował już pismo do swoich członków, w którym zwraca uwagę na to, że "władza, chcąc podreperować budżet państwa, ponownie sięga do naszych portfeli".

Polski Ład się nie udał? Buda: Przy takiej reformie mogło dojść do problemów

"Nie możemy przejść wobec tego obojętnie, nie możemy zaakceptować sytuacji, w której na nas przerzuca się skutki wprowadzonej reformy. Dla takiego stanu rzeczy nie ma żadnego usprawiedliwienia i nie ma naszej zgody!" - napisali związkowcy w piśmie z 13 stycznia 2022 roku.

d2mq6xv

"Jakby tego było mało, rządzący nie mają pojęcia o specyfice naszej pracy i w swojej narracji o reformie sięgają po obraźliwą dla nas retorykę. Niedawno lider partii rządzącej wypowiedział się w mediach, że 'na Polskim Ładzie nie straci ten, kto zarabia normalnie'. To bardzo haniebna, obrzydliwa i krzywdząca wypowiedź skierowana i wobec nas, ciężko pracujących górników, którzy w poczuciu obowiązku, szacunku dla pracy gotowi są pracować w weekendy i święta, aby nasza firma mogła zachować ciągłość produkcji" - dodali przedstawiciele Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Polskiej Miedzi.

Związkowcy oczekują reakcji władz spółki i liczą, że KGHM Polska Miedź podniesie pensje górnikom, tak aby nie byli oni stratni wskutek zmian wprowadzonych przez Polski Ład.

źródło: Radio Elka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2mq6xv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mq6xv
Więcej tematów