PolskaGOPR i BPN do turystów i uczestników Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej

GOPR i BPN do turystów i uczestników Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej

Grupa bieszczadzka GOPR oraz Bieszczadzki Park Narodowy proszą turystów oraz pielgrzymów, którzy w Wielki Piątek planują udział w Drodze Krzyżowej na Tarnicę "o rozwagę w podejmowaniu decyzji o uczestnictwie i wyborze trasy". W górach są trudne, zimowe warunki.

GOPR i BPN do turystów i uczestników Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej
Źródło zdjęć: © WP.PL | Internautka Madzik3a54

- W Bieszczadach panuje zima: pokrywa śniegu zmienna, nierównomierna od kilkunastu centymetrów na grzbietach gór do dwóch metrów w miejscach nawianych, miejscami oblodzenia. Najwięcej śniegu znajduje się w zagłębieniach terenowych oraz przy górnej granicy lasu. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy, szczególnie na wszystkich stromych stokach - napisali w wydanej we wtorek informacji dla turystów i pielgrzymów GOPR i Bieszczadzki PN.

Przypominają, że w górach są ujemne temperatury powietrza zarówno w nocy jak i w dzień, a powyżej górnej granicy lasu obowiązuje drugi, w pięciostopniowej skali, stopień zagrożenia lawinowego.

Z prognozy pogody na 29 marca wynika, że w nocy będzie 10 stopni mrozu. W ciągu dnia mogą wystąpić opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Wiatr ma wiać z prędkością 30 km/godz.

- W związku z powyższym prosimy o rozważenie celowości wychodzenia w góry, szczególnie powyżej górnej granicy lasu. Do turystów i pielgrzymów, którzy zdecydują się na wyjście w góry zwracamy się z apelem o odpowiednie przygotowanie się do wędrówki: od oceny własnej kondycji (sił i możliwości) po odpowiedni zimowy ekwipunek (buty, rękawice, czapka), termos z gorącym napojem, kanapki - podkreślili GOPR i Bieszczadzki PN.

Prowadzącym grupy zorganizowane przypominają o konieczności sprawdzenia wyposażenia uczestników, "by nie dopuścić do sytuacji zagrożenia zdrowia". - Wszystkich prosimy o rozsądek i rozwagę w podejmowaniu decyzji o uczestnictwie i wyborze trasy pielgrzymkowej - dodali.

Wielkopiątkowe wejścia na Tarnicę - najwyższy szczyt polskich Bieszczad - mają wieloletnią tradycję. Co roku Bieszczadzka Droga Krzyżowa gromadzi po kilka tysięcy uczestników.

W 1987 r. grupa turystów z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Rzeszowie potajemnie wniosła na szczyt elementy 6,5-metrowego krzyża. Krzyż postawiono dla upamiętnienia wędrówek Jana Pawła II po Bieszczadach oraz jego trzeciej pielgrzymki do Polski. Wkrótce stał się celem wielkopiątkowych pielgrzymek.

Karol Wojtyła dwukrotnie wszedł na Tarnicę. Po raz pierwszy był tam 5 sierpnia 1953 roku, powtórnie - już jako biskup - na początku lat 60.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)