Goeteborg: o rozszerzeniu UE i ochronie środowiska
Przywódcy Unii Europejskiej zapowiedzieli w
środę, że szczyt w Goeteborgu (15-16 czerwca) musi zaowocować wyraźnym
stanowiskiem w kwestii rozszerzenia Unii, a także w sprawach
ochrony środowiska.
Szwecja, gospodarz zaplanowanego na piątek i sobotę szczytu, traktuje kwestie rozszerzenia UE i ochrony środowiska jako kluczowe dla swojego przywództwa w Unii, które kończy się 30 czerwca. Szef Komisji Europejskiej Romano Prodi i minister spraw zagranicznych Szwecji Anna Lindh podkreślali w środę, że szczyt w Goeteborgu to doskonała okazja, aby zapewnić państwa Europy Wschodniej, iż proces rozszerzenia UE będzie posuwać się naprzód, mimo odrzucenia traktatu nicejskiego przez Irlandczyków.
Jestem rozczarowana wynikiem irlandzkiego referendum - powiedziała Lindh, dodając, że w obliczu irlandzkiego "nie" tym ważniejsze staje się sprawne kontynuowanie negocjacji z krajami kandydującymi. Szwedzka minister zaapelowała również do innych krajów członkowskich, aby jak najszybciej ratyfikowały traktat, jak uczyniła to we wtorek Francja. Tylko w Irlandii proces ratyfikacji wymaga przeprowadzenia referendum.
Również Parlament Europejski zaapelował w środę, by na szczycie w Goeteborgu kraje kandydackie otrzymały wyraźne potwierdzenie, iż dotychczasowe ustalenia dotyczące rozszerzenia nie ulegną zmianie. Przewodniczący największych ugrupowań politycznych zażądali zaniechania podtrzymywania wśród kandydatów atmosfery niepewności. (kar, ck)