Godnie uczczijmy Sierpień '80
Z apelem o godne uczczenie "wielkiej i radosnej narodowej rocznicy" Sierpnia'80 zwrócił się w Gdańsku do rodaków komitet honorowy obchodów 25. rocznicy Porozumień Sierpniowych i powstania "Solidarności".
14.08.2005 | aktual.: 14.08.2005 18:09
"Owocami sierpniowego zrywu i pokojowej rewolucji +Solidarności+ są bowiem nie tylko wolność i demokracja w Polsce i ogromnej większości ciemiężonych przez dziesięciolecia krajów Europy Środkowej i Wschodniej, ale też nadzieja dla tych narodów i społeczeństw, które tak jak my niegdyś, wciąż jeszcze muszą o te wartości walczyć" - głosi fragment apelu komitetu honorowego, któremu przewodniczy historyczny przywódca "Solidarności" Lech Wałęsa.
Komitet honorowy podkreślił też w swym apelu, że jako naród "możemy i powinniśmy być dumni z tego największego bezkrwawego zwycięstwa na złem w historii XX stulecia", dokonanego "w myśl odwiecznego polskiego zawołania +Za naszą wolność i waszą+".
Komitet honorowy obchodów 25. rocznicy Sierpniaĺ80 wystosował również drugi apel - by 31 sierpnia, dzień podpisania Porozumień Sierpniowych, był wolny od pracy w gdańskich przedsiębiorstwach.
"To jedno z najważniejszych wydarzeń w nowożytnej historii. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił ten dzień świętem państwowym. Nie jest to jednak dzień ustawowo wolny od pracy. Dlatego głęboko wierzymy, że przerwa od zajęć, w dniu tej wyjątkowej rocznicy, umożliwi wszystkim pracownikom przeżycie ceremonii upamiętniających doniosłe historyczne wydarzenia w 1980 r. w sposób godny i uroczysty" - czytamy w apelu.
Po obradach komitetu honorowego prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wręczył jego członkom okolicznościowe medale, wybite przez gdański magistrat z okazji 25. rocznicy Sierpniaĺ80. Otrzymali je m.in. Lech Wałęsa, Jan Krzysztof Bielecki, Jerzy Buzek, Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki i Andrzej Wajda.
Prezydent Adamowicz poinformował podczas konferencji prasowej, że swój udział w uroczystościach rocznicowych w Gdańsku 31 sierpnia potwierdziło 27 zagranicznych delegacji. W tym dniu w mszy św. pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców uczestniczyć będzie m.in. b. arcybiskup Paryża Jean-Marie Lustiger.