Goban-Klas złożył dymisję, ale musi przejść lustrację
Zastępca Rzecznika Interesu Publicznego
Krzysztof Lipiński potwierdził, że Sąd Lustracyjny
wszczął postępowanie lustracyjne wobec członka Krajowej Rady
Radiofonii i Telewizji Tomasza Gobana-Klasa, który w tym tygodniu
podał się do dymisji.
28.08.2004 | aktual.: 28.08.2004 13:32
O tym, że powodem czwartkowej rezygnacji Gobana-Klasa z funkcji członka KRRiT było wszczęcie wobec niego we wtorek postępowania lustracyjnego podały niektóre media.
Poproszony o komentarz, Lipiński potwierdził, że postępowanie lustracyjne zostało wszczęte, nie ujawniając jednak żadnych szczegółów. Tym samym nie wiadomo narazie, z jaką służbą specjalną PRL i kiedy Goban-Klas miałby współpracować. Polskiej Agencji Prasowej nie udało się skontaktować z nikim z Sądu Lustracyjnego.
Osoba, wobec której wszczęto postępowanie lustracyjne, nie ma obowiązku rezygnacji z funkcji publicznych. Dziesięcioletni zakaz zajmowania tych stanowisk dotyczy zaś osoby prawomocnie uznanej za "kłamcę lustracyjnego" przez sąd.
Prof. socjologii Tomasz Goban-Klas był powołany do KRRiT przez Senat RP. Jego kadencja upływała w maju 2009 r. W czwartek złożył u marszałka Senatu rezygnację ze swojego członkostwa w Radzie. Jako jej powód podał względy zdrowotne i rodzinne. Teraz Senat będzie musiał wybrać nowego członka Rady. Nie zostanie on jednak powołany na pełną kadencję, a uzupełni tę rozpoczętą przez Tomasza Gobana-Klasa.
Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, w skład KRRiT wchodzi dziewięciu członków powoływanych: 4 przez Sejm, 2 przez Senat i 3 przez prezydenta. Ich kadencja trwa 6 lat, licząc od dnia powołania, przy czym co dwa lata kończy się kadencja jednej trzeciej członków. Członkowie Krajowej Rady pełnią swoje funkcje do czasu powołania ich następców.