PolskaGłosowanie przez internet do Parlamentu Europejskiego?

Głosowanie przez internet do Parlamentu Europejskiego?

Chcielibyśmy, żeby w wyborach do
Parlamentu Europejskiego Polacy mogli już głosować przez internet.
Wierzę, że jest to możliwe - mówi "Gazecie Wyborczej"
odpowiedzialny za zmiany ordynacji wyborczych wiceszef klubu PO
Waldy Dzikowski.

Głosowanie przez internet do Parlamentu Europejskiego?
Źródło zdjęć: © AKPA

To zaskakująca deklaracja, bo choć o głosowaniu przez internet dyskutuje się coraz częściej, nikt nie mówił o głosowaniu w ten sposób w wyborach do Parlamentu Europejskiego - już za trzynaście miesięcy! Z informacji gazety wynika jednak, że prace idą pełną parą. Poza Klubem Parlamentarnym PO sprawę badają eksperci Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z przedstawicielami Państwowej Komisji Wyborczej.

Oceniamy, na ile wprowadzenie głosowania także przez internet już w 2009 r. jest realne od strony prawnej, finansowej i organizacyjno-technicznej - mówi gazecie Witold Drożdż, wiceszef MSWiA odpowiedzialny za informatyzację kraju.

W tradycyjnym lokalu wyborczym wszystko jest proste - widać, kto głosuje. Ale jak uniknąć oszustw w internecie? Można uwiarygodnić oddany głos za pomocą specjalnych dowodów osobistych z chipami (tak jest w Estonii), podpisu elektronicznego. To wymaga jednak dostarczenia każdemu wyborcy elektronicznego czytnika. Ale jest też tańsza propozycja: by wyborcy dostawali od urzędnika lub listonosza kopertę z kodami. Po ich wpisaniu do komputera głos trafiałby do maszyny w Państwowej Komisji Wyborczej. Proponował to na łamach "GW" kryptograf z Wrocławia prof. Mirosław Kutyłowski.

Co wybierze MSWiA? Wiceminister Drożdż: Analizujemy wszystkie warianty. Ale biorąc pod uwagę czas i realia - opóźnienia we wprowadzaniu podpisu elektronicznego i to, że wymiana dowodów nie następuje z dnia na dzień, a poprzednia dopiero co się zakończyła - propozycja opisana przez "GW" wydaje się najbardziej realna.

Dlaczego PO chciałaby zdążyć na wybory do Parlamentu Europejskiego? Bo mogą być poligonem doświadczalnym przed wyborami do Sejmu i Senatu. W wyborach do europarlamentu jest mniejsza frekwencja, budzą mniej emocji. No i są dużo prostsze. W wyborach do Sejmu głosy liczy się w 41 okręgach. W wyborach do europarlamentu - w 13. A Platforma proponuje, żeby Polska była jednym okręgiem wyborczym. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)