Głosowanie korespondencyjne. Jak zgłosić?

Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego? Kiedy i gdzie należy zgłosić, gdy zamierzamy głosować korespondencyjnie? Ile jeszcze mamy na to czasu?

Głosowanie korespondencyjne. Jak zgłosić?
Źródło zdjęć: © Pixabay
Anna Piątkowska-Borek

Kto może głosować korespondencyjnie i jak ma to zgłosić?

W tym roku, podczas wyborów prezydenckich 2020 głosować korespondencyjnie mogą wszyscy uprawnieni do głosowania obywatele Polski, którzy zgłoszą chęć głosowania korespondencyjnego. Pozwala na to Ustawa z 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego. Według ustawy o wyborach prezydenckich 2020, „wyborca może głosować korespondencyjnie”.

Głosować korespondencyjnie mogą osoby, które mają orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, albo z różnych powodów nie mogą głosować w lokalu wyborczym. Aby głosować korespondencyjnie, trzeba odpowiednio wcześniej zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego.

Głosowanie korespondencyjne. Jak zgłosić?

Należy przede wszystkim pamiętać, że zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego dotyczy wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzanych w Polsce w 2020 r. Oznacza to, że jeśli doszłoby do drugiej tury wyborów prezydenckich 2020, pakiet wyborczy zostanie wysłany na ten sam adres, który był wskazany w zgłoszeniu przed pierwszą turą.

Adres, który podajemy w zgłoszeniu, musi być adresem z obszaru gminy, w której wyborca jest wpisany do spisu wyborców. "Może to być inny adres, niż adres pod którym wyborca został wpisany w spisie wyborców, lecz musi to być adres z obszaru tej samej gminy" - informuje serwis Rzeczpospolitej Polskiej.

Jeśli natomiast wyborca chce głosować korespondencyjnie w gminie, gdzie nie widnieje w spisie wyborców, musi najpierw złożyć wniosek o wpisanie do spisu wyborców.

Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego?

Jeśli wyborca zgłosi chęć głosowania korespondencyjnego, będzie mógł zagłosować z domu lub z innego miejsca, w którym przebywa. Na wskazany w zgłoszeniu adres otrzyma pakiet wyborczy. Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego?

Zgłoszenia można dokonać przez internet, za pośrednictwem profilu zaufanego lub e-dowodu. Można też załatwić formalności osobiście, w urzędzie gminy, w której jesteśmy wpisani do spisu wyborców.

Kiedy zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego? Ważne daty

  • najpóźniej do 16 czerwca 2020 r,
  • do 23 czerwca 2020 r. – jeśli w dniu wyborów będzie obowiązywać cię kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych,
  • do 26 czerwca 2020 r. – jeśli twoja obowiązkowa kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych zaczęła się po 23 czerwca 2020 r.

Zobacz także: Wybory 2020. Włodzimierz Czarzasty krytykuje "Kartę Rodziny"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)