Trwa ładowanie...

Głosowanie korespondencyjne. Czy jest tajne? Wybory 2020

Na 28 czerwca zaplanowane są wybory prezydenckie. Mają się one odbyć w łączony sposób: w tradycyjny sposób i korespondencyjne. To budzi wiele kontrowersji zwłaszcza w temacie tajności wyborów.

Share
Głosowanie korespondencyjne. Czy jest tajne? Wybory 2020
Źródło: Getty Images
d1cjpsq

Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej powinny być powszechne, równe, bezpośrednie, a głosowanie powinno odbyć się w sposób tajny. Przy wprowadzeniu głosowania korespondencyjnego pojawiło się wiele wątpliwości, czy tegoroczne wybory prezydenckie spełnią te warunki. Największe kontrowersje dotyczą tajności głosowania.

Czy głosowanie korespondencyjne będzie tajne?

Normalny tryb przeprowadzania wyborów daje gwarancję, że każdy głos jest tajny i anonimowy. Wyborcy wypełnioną kartę do głosowania sami wrzucają do urny, wcześniej potwierdzając odbiór karty do głosowania u członków komisji wyborczej.

d1cjpsq

Krytycy koncepcji głosowania korespondencyjnego zarzucają, że w tym przypadku nie można być tego pewnym. Twórcy ustawy problem ten chcą rozwiązać poprzez specjalne oświadczenie, które znajdzie się w pakiecie wyborczym.

Każdy, kto będzie brał udział w głosowaniu korespondencyjnym, oprócz karty do głosowania będzie musiał wypełnić oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. W pakiecie wyborczym zawarte będą także koperta zwrotna, koperta na kartę do głosowania oraz instrukcja głosowania korespondencyjnego.

Ustawa o wyborach korespondencyjnych

Założeniem przyjętym przez Sejm w ustawie jest to, że wybory prezydenckie odbędą się zarówno w tradycyjny sposób, jak i w drodze głosowania korespondencyjnego. Jak skorzystać z tej drugiej możliwości?

Wyborcy, którzy chcą głosować korespondencyjnie, mogą zgłosić taki zamiar do 16 czerwca. Można to zrobić przez Internet lub bezpośrednio w urzędzie miasta bądź gminy. Pakiet wyborczy zostanie dostarczony pod wskazany adres najpóźniej do 23 czerwca.

Wyborcy podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy zgłoszą zamiar po 16 czerwca, otrzymają pakiet wyborczy najpóźniej do 26 czerwca.

d1cjpsq

Podziel się opinią

Share
d1cjpsq
d1cjpsq
Więcej tematów