Trwa ładowanie...
kultura

Gloria Artis za Tytusa, Nerwosolka oraz Kajka i Kokosza

Autorzy polskich komiksów - Henryk Jerzy Chmielewski znany jako "Papcio Chmiel", Tadeusz Baranowski - autor przygód profesorka Nerwosolka i Janusza Christa - twórca "Kajko i Kokosza", w uznaniu zasług dla polskiej kultury zostali uhonorowani przez ministra kultury Kazimierza Michała Ujazdowskiego medalami Gloria Artis.

Share
Gloria Artis za Tytusa, Nerwosolka oraz Kajka i Kokosza
Źródło: WP.PL, fot: mg
d3mw56e

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/odznaczenia-dla-tworcow-komiksow-6038700258903169g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/odznaczenia-dla-tworcow-komiksow-6038700258903169g )
Medale za komiksy

Ujazdowski odznaczył złotym medalem Gloria Artis Henryka Jerzego Chmielewskiego, a srebrnymi - Tadeusza Baranowskiego i Janusza Christę. Christa nie mógł przybyć, medal odebrał za niego przyjaciel.

d3mw56e

Kiedyś często mówiono o tym, że Polska wchodzi do Europy; ta opinia była krzywdząca dlatego, że naród o tak bogatej tradycji był w Europie od wielu wieków. Od wczoraj mówi się o wejściu komiksu w świat polskiej kultury. To równie krzywdząca opinia jak ta poprzednia - ocenił Ujazdowski.

Jego zdaniem, komiks był zawsze częścią świata kultury, a kultura - z opóźnieniem - honoruje wybitnych twórców tej sztuki.

Czynimy to w przededniu Dnia Dziecka, ponieważ to dzieci i młodzież są najwierniejszymi czytelnikami komiksów, choć pasja i miłość do komiksów pozostaje na całe lata - mogę powiedzieć to też o sobie - zaznaczył minister.

Dziękując za odznaczenie Chmielewski przypomniał, że stworzył 30 książeczek o Tytusie, Romku i A'Tomku. Mam nadzieję że będzie także trzydziesta pierwsza - powiedział. Wręczył też ministrowi kultury błękitny krawat z wyszytym na nim Tytusem.

d3mw56e

Henryk Jerzy Chmielewski (ur. 1923) - polski grafik i rysownik, uczestnik Powstania Warszawskiego - karierę graficzną rozpoczął w wojsku, od opieki nad gazetką. Od 1947 roku pracował jako rysownik w "Świecie Przygód", potem "Świecie Młodych". Powszechnie znany jest jako autor popularnej ukazującej się od 1957 roku serii komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek", która rozeszła się w nakładzie 11 milionów egzemplarzy.

Tadeusz Baranowski (ur. 1944) z wykształcenia jest malarzem. Znany jest przede wszystkim jako rysownik, ale zajmuje się też ilustrowaniem, tworzeniem reklam i szat graficznych czasopism. Do jego najwybitniejszych dokonań należą komiksy: "Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko", "Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa" i "Antresolka profesorka Nerwosolka".

Janusz Christa (ur. 1934) zadebiutował w 1957 roku jednostronicowymi historyjkami "Kuku-Ryku". Rok później zaczął współpracę w magazynem "Wieczór Wybrzeża" publikując tam komiksy z przygodami Kajtka-Majtka, a potem Kajka i Koka. W 1972 roku stworzył swych najsłynniejszych bohaterów - Kajka i Kokosza, których perypetie najpierw pojawiły się w "Świecie Młodych" a potem doczekały się wydań albumowych.

d3mw56e

Podziel się opinią

Share
d3mw56e
d3mw56e
Więcej tematów