Trwa ładowanie...
d3h0bo3
ukraina
02-07-2002 16:28

Głodowa solidarność deputowanego z górnikami

Mychajło Wołynec, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy, rozpoczął we wtorek w budynku parlamentu bezterminowy strajk głodowy na znak solidarności z górnikami, którzy od miesiąca domagają się na ulicach Kijowa wypłaty zaległych pensji.

d3h0bo3
d3h0bo3

Wołyniec jest członkiem opozycyjnego klubu parlamentarnego "Nasza Ukraina" i przewodniczącym Niezależnego Związku Górników Ukrainy.

Mimo że publiczne zainteresowanie problemami protestujących górników okazali niedawno prezydent Leonid Kuczma i premier Anatolij Kinach, sprawa jak dotąd nie ruszyła z martwego punktu. Wołyniec napisał w oświadczeniu, że władze, zamiast pomóc protestującym, nasyłają na nich milicję, która stara się znaleźć sposób na wyrzucenie ich z miasta.

Grupa złożona ze 117 górników przybyła do Kijowa 3 czerwca. Według nich, tylko władze centralne są w stanie zmusić dyrektorów kopalń do wypłacenia zaległych pensji. Górnicy rozbili obóz na jednej z wysp na Dnieprze. Władze miejskie dostarczają do obozowiska jedzenie, wodę i środki czystości - to pierwszy przypadek takiej pomocy w długiej historii górniczych protestów w Kijowie. Górnicy na przemian organizowali pikiety koło urzędów państwowych, ale wobec braku rezultatów takiej taktyki 11 czerwca część z nich zdecydowała się na rozpoczęcie strajku głodowego.(ck)

d3h0bo3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h0bo3
Więcej tematów