ŚwiatGlobalne ocieplenie może zaszkodzić przemysłowi winiarskiemu

Globalne ocieplenie może zaszkodzić przemysłowi winiarskiemu

Regiony specjalizujące się w produkcji wina mogą boleśnie odczuć skutki globalnego ocieplenia - wynika z badania opublikowanego przez magazyn "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Globalne ocieplenie może zaszkodzić przemysłowi winiarskiemu
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

10.04.2013 | aktual.: 11.04.2013 14:09

Winorośle są roślinami dość grymaśnymi i wrażliwymi na najsubtelniejsze zmiany w układzie opadów, wahania temperatury powietrza i wilgotności.

Badacze z organizacji Conservation International zakładali, że klimat regionów słynących z produkcji win może się zmienić przed 2050 rokiem, ale wyniki wskazane przez modele klimatyczne poważnie ich zaniepokoiły. - Spodziewaliśmy się zmian, ale nie takich - powiedziała współautorka badania Lee Hannah.

Zgodnie z modelami rozległe rejony Francji, Hiszpanii i Włoch staną się dla winorośli przed 2050 rokiem niegościnne. Podobnie większość winodajnych miejsc w Australii stanie się zbyt gorąca i sucha dla tych roślin, a wina z Kalifornii znikną ze sklepowych półek. Niekorzystne dla winorośli zmiany klimatu mogą dotyczyć nawet 73 proc. obszarów, które obecnie dysponują odpowiednimi warunkami do uprawy tej rośliny.

- Fakt zmiany klimatu doprowadzi do wielkiego wstrząsu w geograficznej dystrybucji wina - podkreśliła Hannah.

Niektóre istniejące winnice w znanych regionach będą wciąż funkcjonowały, ale prawdopodobnie będą potrzebowały intensywniejszego nawadniania, co już w tym momencie jest problemem.

Oprócz kwestii związanych z rolnictwem pozostaje jeszcze problem dzikiej przyrody - wiele obszarów, które mają być potencjalnymi regionami winiarskimi, jest też ostatnim przyczółkiem dzikich zwierząt. Np. Chiny, które importują większość wina, planują zagospodarowanie na potrzeby winnic obszarów górskich, będących siedliskiem pand. - Może to mieć reperkusje dla tego znanego na całym świecie gatunku - napisała Hannah na blogu Conservation International. Podobnie może być w przypadku amerykańskich niedźwiedzi grizzly, łosi, widłorogów i wilków z regionu, w którym położony jest Park Narodowy Yellowstone.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)