PolskaGlemp: powinniśmy przestać wreszcie oskarżać jeden drugiego

Glemp: powinniśmy przestać wreszcie oskarżać jeden drugiego

Prymas Polski kardynał Józef Glemp
powiedział podczas mszy świętej na Świętym Krzyżu
(Świętokrzyskie), że "powinniśmy wreszcie przestać oskarżać jeden
drugiego".

Prymas przewodniczył uroczystej mszy świętej podczas ogólnopolskiej Pierwszej Pielgrzymki Samorządowców, która odbyła się w ramach obchodzonego w tym roku Świętokrzyskiego Milenium.

Patrząc na kogoś niektórzy tylko myślą, jak tu go zahaczyć, czym go oskarżyć, jak wskazać na jego błędy. Jak gdyby miłość bliźniego gdzieś zeszła na margines, a patrzy się na każdego, jak na potencjalnego przestępcę- powiedział Prymas w homilii.

Mówiąc o bogatej historii sanktuarium kardynał podkreślił, że przychodzili tu królowie i dostojnicy, którzy wiedzieli, że krzyż "to znak, którym trzeba porządkować życie społeczne".

Stawiamy krzyże, bo wiemy co one oznaczają. One są czytelne dla dziecka i dla starszego. Bo krzyż, gdziekolwiek jest, mówi o Chrystusie, który oddał życie za ludzi, i o jego miłości. I krzyż jest wyzwaniem do pełnienia woli bożej - oznajmił.

Niech to dobro, wielkie dobro, które jest złączone z Ewangelią, z krzyżem, niech tutaj będzie obecne na Świętym Krzyżu, aby stąd promienie nie tylko były transmitowane, nie tylko byśmy je nieśli ze sobą, ale by one splatały się jako korzenie krzyża w skałę naszej ojczyzny - zaapelował.

W tym roku obchodzone jest Świętokrzyskie Milenium - jubileuszu tysiąclecia życia monastycznego na Świętym Krzyżu.

Dokładna data powstania klasztoru na Łysej Górze nie jest znana. Naukowcy są zdania, że nastąpiło to w latach 30. XII wieku. Według benedyktyńskiej tradycji pierwsi mnisi pojawili się na Łysej Górze już na początkach XI stulecia. Świętokrzyskie Milenium 2006 jest nawiązaniem właśnie do tych wydarzeń.

Przechowywane w sanktuarium relikwie drzewa krzyża, na którym umarł Chrystus, miał przekazać w XI wieku - według tradycji - św. Emeryk, węgierski następca tronu, syn św. Stefana. Klasztor na Łysej Górze powstał w miejscu dawnego kultu pogańskiego Słowian.

Od 70 lat gospodarzami klasztoru są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)