GIS wprowadza zakaz kąpieli. Wykryto toksyczne bakterie powodujące ropnie i sepsę
W sobotę Główny Inspektorat Sanitarny wydał decyzję o zamknięciu dwóch kąpielisk na Pomorzu. W próbkach wody wykryto groźne dla zdrowia i życia bakterie, wywołujące m.in. sepsę i ropnie narządów.
Jak wynika z informacji zamieszczonych w Serwisie Kąpieliskowym GIS, czerwona flaga została wywieszona ze względu na zakwit sinic na kąpielisku nad jeziorem Gałęźnym w Kościerzynie, natomiast z uwagi na skażenie bakteriologiczne wody wywołane przez bakterie Escherichia coli zamknięte jest kąpielisko morskie A w Łebie.
Bakterie Escherichia coli mogą spowodować zatrucie krwi i posocznicę. Prowadzą także do zakażenia m.in. w obrębie jamy brzusznej i miednicy, zakażenia ran. Bakteria E. coli powoduje też zatrucie pokarmowe, biegunkę, gorączkę, wymioty, bóle głowy i wysypkę oraz może prowadzić m.in. do zakażenia dróg moczowych i niebezpiecznej dla życia sepsy. U noworodków wywołują zapalenie opon mózgowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ogień na popularnej europejskiej wyspie. Strażacy pokazali koszmarny widok
Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.
Sinice są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także zwierząt. Dlatego jeśli w trakcie nadmorskiego spaceru twój pupil napił się skażonej wody, natychmiast udaj się z nim do weterynarza.
Na pozostałych kąpieliskach w woj. pomorskim sanepid nie wykrył groźnych dla zdrowia parametrów mikrobiologicznych i sinic.