ŚwiatGilowska: nie będzie masowej wymiany żarówek

Gilowska: nie będzie masowej wymiany żarówek

Nie będzie masowej wymiany żarówek - zapewniła po szczycie europejskim w Brukseli wicepremier Zyta Gilowska. Podczas spotkania przywódcy państw UE zdecydowali, że wprowadzą ostrzejsze wymogi dotyczące energooszczędnego oświetlenia.

Gilowska: nie będzie masowej wymiany żarówek
Źródło zdjęć: © PAP

Zawarte we wnioskach końcowych postanowienia szczytu europejskiego zinterpretowano w Brukseli jako zapowiedź obowiązkowej wymiany wszystkich żarówek, nawet w prywatnych mieszkaniach obywateli UE.

W ten sposób każdy obywatel UE może przyczynić się do walki ze zmianami klimatycznymi - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel na zakończenie szczytu energetycznego w Brukseli. Gdyby wszyscy Niemcy wymienili żarówki na energooszczędne, emitowalibyśmy o 6,5 mln ton CO2 rocznie mniej - dodała. Dlatego cieszyła się z przyjętych na szczycie zobowiązań.

"Rada Europejska wzywa Komisję Europejską do szybkiego przedłożenia propozycji umożliwiających przyjęcie do 2008 roku ostrzejszych wymogów dotyczących racjonalnego wykorzystania energii w oświetleniu biur i ulic oraz do 2009 roku w odniesieniu do żarówek i innych form oświetlenia w gospodarstwach domowych" - brzmi przyjęty dokument.

Prezydent Kaczyński przyznał na konferencji prasowej, że polska delegacja bardzo późno zorientowała się o zapisach o żarówkach i nie mogła się już im przeciwstawić. To (zdanie) pojawiło się w nocy i nie jesteśmy w stanie powiedzieć, w jakich okolicznościach. Ale to nie jest tak groźne, jak się wydaje. Proszę pamiętać, że przyjęty dokument ma naturę polityczną - uspokajał.

Nie będzie masowej wymiany żarówek, nic takiego nam nie grozi- zapewniła Gilowska. Tłumaczyła, że przyjęta decyzja unijnych przywódców dotyczy wprowadzenia "ostrzejszych wymogów", co jej zdaniem nie musi oznaczać natychmiastowej wymiany wszystkich żarówek.

To od Komisji Europejskiej będzie zależeć, co dokładnie zaproponuje, by uczynić oświetlenie bardziej energooszczędnym.

Chodzi o to, by UE podejmowała konkretne działania zwiększające wydajność energetyczną Europy. Polityka energooszczędna przewiduje też zwiększenie standardów energooszczędności w urządzeniach gospodarstwa domowego, transporcie i przemyśle. Ma zostać przyjęty także osobny plan promocji zachowań energooszczędnych wśród konsumentów.

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)