PolskaGilowska: chcemy wzmocnić bezpieczeństwo Polski

Gilowska: chcemy wzmocnić bezpieczeństwo Polski

Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska
powiedziała na konwencji programowej PiS, że obecny
rząd działa na rzecz wzmocnienia "bardzo szeroko rozumianego
bezpieczeństwa" państwa i jego obywateli. Naszym celem na
najbliższe miesiące jest uczynić państwo polskie sprawniejszym i
bardziej przyjaznym dla Polaków - podkreśliła wicepremier.

Gilowska powiedziała, że bezpieczeństwo państwa obejmuje zarówno jego rozwój gospodarczy i stabilne finanse, jak również pomyślność Polaków obywateli.

Tego rodzaju zamiar wymaga gruntownej reformy machiny państwowej. "Maszyneria państwowa" w części dotyczącej gospodarki i finansów została ułożona ponad 50 lat temu, na początku lat 50. ubiegłego stulecia - powiedziała minister finansów.

Według wicepremier, "nie jest możliwe utrzymywanie dobrych tendencji gospodarczych w tak słabym opakowaniu". Jest powiedziane w "Piśmie Świętym": 'nie wlewajcie młodego wina do starych bukłaków'. A my jeszcze wlewamy młode wino - wzrost gospodarczy - do starych bukłaków. Te bukłaki musimy zmienić - zaznaczyła Gilowska.

Zapewniła, że obecny rząd prowadzi "rozważną i roztropną" politykę gospodarczą. Najlepszym dowodem jest znakomite wykonanie ubiegłorocznego budżetu: wysokie tempo wzrostu gospodarczego, wszystkie deficyty pod kontrolą, dobre prognozy. Teraz trzeba zatem wziąć się do pracy - powiedziała wicepremier.

Gilowska zapowiedziała, że w najbliższym czasie prześle do Sejmu zestaw kilkunastu projektów ustaw, które - jak mówiła - "gruntownie zmieniają sektor finansów publicznych".

To przedsięwzięcie będzie wymagało wiele pracy, od parlamentarzystów, od ministrów, od nas wszystkich. Przedsięwzięcie to wzbudzi, z całą pewnością, liczne opory - przyzwyczailiśmy się do niektórych instytucji, lubimy je, chociaż są nieefektywne, nieskuteczne, marnotrawne i rozrzutne - zaznaczyła Gilowska.

Jej zdaniem, Polska musi "sensownie gospodarować pieniędzmi" i zawsze być gotowa na finansowanie własnego bezpieczeństwa energetycznego, które "kosztuje". Polskę stać na większe bezpieczeństwo energetyczne - oceniła wicepremier.

Innymi celami gospodarczymi rządu wymienionymi przez Gilowską jest m.in. stworzenie jednolitej administracji podatkowej oraz obniżenie kosztów pracy. Ponadto, jak zapowiedziała wicepremier, Rada Ministrów przedstawi też projekty ustaw w zakresie infrastruktury rynkowej, administracyjnej i transportowej.

Źródło artykułu:PAP
pisfinansekonwencja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)