Trwa ładowanie...

Gigantyczne odszkodowanie dla skazanego za terroryzm. Oburzenie po decyzji Kanady

Ta sprawa wywołała wielkie kontrowersje w Kanadzie. Były więzień Guantanamo, którego skazano za zabicie żołnierza USA, dostanie od władz odszkodowanie i przeprosiny, że złamano jego prawa.

Gigantyczne odszkodowanie dla skazanego za terroryzm. Oburzenie po decyzji KanadyŹródło: Wikimedia Commons CC BY
dfasv4h
dfasv4h

Przed kilkoma dniami kanadyjskie media przekazały niepotwierdzone oficjalnie informacje, że Omar Khadr otrzyma od rządu w Ottawie wysokie odszkodowanie i formalne przeprosiny. Wysokość kwoty wzburzyła opinię publiczną. Chodzi o ok. 8 mln dolarów (10,5 mln w walucie kanadyjskiej).

Prawnik wdowy po zabitym amerykańskim żołnierzu, Christopherze Speerze, złożył w sądzie wniosek, by pieniądze, które Khadr otrzyma od rządu, zostały przekazane wdowie oraz rodzinie innego żołnierza ranionego przez Khadra.

Najmłodszy więzień Guantanamo

Rzecz w tym, że w chwili aresztowania w 2002 roku Khadr miał 15 lat. Urodził się w Kanadzie, ma więc kanadyjskie obywatelstwo, a do Afganistanu zabrał go powiązany z Al-Kaidą ojciec, Ahmed Said Khadr. Omar Khadr był najmłodszym więźniem w Guantanamo i pierwszą osobą od II wojny światowej sądzoną za zbrodnie wojenne popełnione przed osiągnięciem pełnoletności. Wyrok zapadł dopiero w 2010 roku, gdy Khadr przyznał się do morderstwa, pomagania terrorystom i szpiegostwa, i został skazany na osiem lat więzienia. Czasu spędzonego w Guantanamo nie zaliczono mu na poczet kary.

dfasv4h

Jednak w styczniu 2010 roku Sąd Najwyższy Kanady orzekł, że w przypadku Khadra zostały naruszone prawa człowieka. Sąd wskazał, że przesłuchiwano go bez możliwości konsultacji z prawnikiem, zaś zeznania składał po długim czasie celowego pozbawiania go snu. - To narusza najbardziej podstawowe kanadyjskie standardy w traktowaniu zatrzymanych osób niepełnoletnich - orzekł Sąd Najwyższy uznając, że kanadyjskie rządy były współwinne traktowania Khadra niezgodnie z kanadyjską konstytucją.

Więzienie opuścił za kaucja w 2015 roku.

Omar Khadr w wieku 14 lat. Wikipedia
Omar Khadr w wieku 14 lat. Źródło: Wikipedia

To nie pierwsze odszkodowanie

Nie po raz pierwszy kanadyjski rząd zawiera ugodę i wypłaca odszkodowanie osobie oskarżonej o wspieranie organizacji terrorystycznych. Jak przypomniała telewizja CBC, jeszcze w 2007 roku poprzedni konserwatywny rząd wypłacił 10 mln dolarów odszkodowania Maherowi Ararowi przyznając, że działania rządu w Ottawie mogły doprowadzić do torturowania go w Syrii. W ostatnich miesiącach rząd Justina Trudeau zawarł ugodę z trzema innymi Kanadyjczykami w związku z ich torturowaniem w Syrii i Egipcie w latach 2001-2004 i uprawdopodobnieniem zarzutów, że niektóre działania władz Kanady mogły doprowadzić do takiego traktowania. Jednak w przypadkach tych czterech Kanadyjczyków nie ma znanych publicznie dowodów na ich działalność terrorystyczną.

Komentatorzy zwracają uwagę, że ani Partia Liberalna Kanady w okresie, gdy była poprzednio u władzy (do 2005 roku), ani rządząca później Konserwatywna Partia Kanady nie mają czystego sumienia oraz że obu tym ugrupowaniom można zarzucać brak zdecydowanych działań w obronie kanadyjskich obywateli.

dfasv4h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfasv4h
Więcej tematów