PolskaGigantyczne korki na A4. Szans na zniesienie opłat raczej nie ma

Gigantyczne korki na A4. Szans na zniesienie opłat raczej nie ma

Niedawno rozpoczął się remont około 60-kilometrowego odcinka autostrady A4 na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego. W związku z powstałymi w ten sposób utrudnieniami, pojawiły się głosy, żądające zmniejszenia lub tymczasowego zniesienia opłat za przejazd tym odcinkiem na czas remontu. Zapytania do ministerstwa wysłali w tej sprawie parlamentarzyści, przygotowywana jest również petycja.

Gigantyczne korki na A4. Szans na zniesienie opłat raczej nie ma
Źródło zdjęć: © facebook.com/darmowaA4

19.06.2015 | aktual.: 21.06.2015 10:13

Od początku czerwca 2015 r. ruszył remont odcinka autostrady A4 między węzłem Wrocław Wschód (Krajków) na terenie województwa dolnośląskiego a węzłem Prądy w województwie opolskim. Pracami remontowymi objęta jest południowa jezdnia autostrady, prowadząca w kierunku Katowic.

- Remont najstarszych odcinków autostrady A4 pomiędzy Wrocławiem a Katowicami był konieczny w celu zapewnienia odpowiedniego komfortu podróżowania i poziomu bezpieczeństwa. Zadanie to zostało rozplanowane tak, aby utrudnienia dla kierowców były jak najmniejsze i w czasie najbardziej optymalnym dla jakości prac remontowych. Aby maksymalnie skrócić okres utrudnień w ruchu, prace remontowe będą prowadzone w systemie 24-godzinnym, siedem dni w tygodniu – tłumaczy w rozmowie z WP Piotr Popa, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Utrudnienia potrwają do końca sierpnia 2015 r., a prace będą prowadzone etapami na kilkukilometrowych fragmentach drogi. Pierwszy etap objął odcinek między węzłami Wrocław Wschód a Brzezimierz oraz około 10-kilometrowy fragment jezdni za węzłem Przylesie na Opolszczyźnie. Kolejne prace, które rozpoczną się już pod koniec czerwca, obejmą okolice węzła Brzezimierz oraz 11-kilometrowy odcinek między węzłami Przylesie a Prądy.

Kierowcy jadący w kierunku Katowic kierowani są na remontowanych odcinkach na jezdnię północną, jednak generuje to spore, często kilkunastokilometrowe korki. To kumulacja zatorów, które tworzą się przed punktem poboru opłat, oraz tych, spowodowanych pracami remontowymi. Korzystający z autostrady A4 coraz częściej pytają o możliwość tymczasowego zniesienia opłat za przejazd między Wrocławiem a Gliwicami. Z jednej strony pozwoliłby to rozładować korki na punkcie poboru opłat w Karwianach (woj. dolnośląskie), a z drugiej, zdaniem kierowców, droga nie spełnia w chwili obecnej wymaganych standardów autostrady.

W tej sprawie do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zwróciły się z interpelacją m.in. dwie parlamentarzystki z Dolnego Śląska – Aldona Młyńczak oraz Ewa Wolak.

- Czy możliwe jest zmniejszenie opłat za przejazd remontowanym odcinkiem autostrady A4 lub całkowite czasowe zawieszenie opłat do momenty zakończenia remontu – pyta posłanka Aldona Młyńczak. W uzasadnieniu dodaje, że okres wakacyjny sprzyjać będzie natężeniu ruch na autostradzie, co prowadzi do spotęgowania problemu zatorów na A4.

„W przeszłości, w celu uniknięcia dodatkowych utrudnień dla kierowców związanych z ryzykiem zakorkowania się istotnych fragmentów sieci dróg, podejmowane były działania takie jak np. porozumienie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z zarządcą drogi, spółką Gdańsk Transport, w sprawie zniesienia opłat w okresie wakacyjnym na autostradzie A1. W przypadku trasy A1 rząd zobowiązał się pokryć koncesjonariuszowi, którym był prywatny przedsiębiorca, stratę z budżetu państwa” – przeczytać można w treści przesłanej minister Marii Wasiak interpelacji.

Młyńczak odnosi się tym samym do ubiegłorocznej decyzji Donalda Tuska, który zdecydował o zniesieniu opłat dla podróżujących autostradą A1 we wszystkie weekendy sierpnia. Bramki były wówczas otwarte od piątku od godziny 16.00 do 1.30 w poniedziałek. Powodem takiej decyzji były wielokilometrowe korki tworzące się na A1. Według wyliczeń Gdańsk Transport Company, otwarcie bramek sprawiło, że liczba podróżujących autostradą wzrosła o ponad 46 tysięcy.

Już wówczas pojawiły się pytania, dlaczego premier nie zdecydował się na taki krok również w odniesieniu do autostrady A4. Z pytaniem o możliwość zniesienia opłat na remontowanej także wtedy A4 zwrócił się do Tuska m.in. marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Na Facebooku pojawiła się wtedy również akcja zbiórki podpisów pod petycją w tej sprawie do premiera.

„Wystarczył jeden weekend z korkami przy bramkach na A1 i kilka telewizyjnych relacji, żeby podjął Pan zdecydowane działania. Chcemy przypomnieć, że na bramkach poboru opłat na autostradzie A4, potężne korki tworzą się od początku wakacji. Tu tracą najpierw swój cenny czas, a później pieniądze, kierowcy z województw: małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego” – można było przeczytać w petycji. Decyzji o zniesieniu opłat w wakacyjne weekendy na A4 nie podjęto.

W sprawie istniejących obecnie utrudnień na A4 zapytanie do ministerstwa złożyła też posłanka Ewa Wolak. „Zwracam się do Pani Minister z pytaniem o możliwości rozwiązania tej sytuacji w sposób zadowalający użytkowników autostrady A4. Czy jest możliwość zwolnienia kierowców z opłat na czas remontu A4?” – pisze w interpelacji parlamentarzystka.

Petycję w tej sprawie do minister Wasiak chce skierować także wrocławska „Gazeta Wyborcza”, a pod przygotowanym przez redakcję pismem swój podpis złożyło już ponad 2000 osób.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju powściągliwie reaguje na pomysł zniesienia opłat za przejazd A4 i wskazuje na zapisy rozporządzenia regulującego stawki.

- Rozporządzenie w sprawie stawek opłat za przejazd autostradą nie przewiduje różnicowania wysokości opłat za przejazd autostradą z uwagi na prowadzone prace remontowe – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską Piotr Popa z MIR.

Oznacza to najprawdopodobniej to, że kierowcy nie mają na co liczyć w sprawie zniesienia lub nawet obniżenia opłat za przejazd remontowaną A4. Za przejazd samochodem osobowym autostradą między Wrocławiem a Gliwicami trzeba zapłacić nieco powyżej 16 złotych. Stawka ta, na mocy wspomnianego rozporządzenia, zwiększa się w przypadku samochodów ciężarowych

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (203)