Gigantyczna grupa plam wykryta na Słońcu

new WP.player({url:"http://get.wp.tv/?mid=1583090&ast=yes&s=1"});

Grupa plam słonecznych wielkości Jupitera zmierza obecnie z powierzchni Słońca w kierunku Ziemi. Astronomowie prognozują, że niebawem spowodują one ogromne rozbłyski słoneczne, które mocno zaburzą równowagę magnetyczną na kuli ziemskiej.

Zdjęcia ze specjalnego statku kosmicznego NASA, który porusza się wokół Słońca i fotografuje je, pokazują, że grupa plam słonecznych opatrzona numerem 2192, powiększyła się w krótkim czasie dwukrotnie, stając się największym skupiskiem tego typu od 10 lat. Astronomowie ostrzegają, że trwające zjawisko stwarza poważne zagrożenie dla Ziemi.

Rzeczona grupa plam już spowodowała jeden rozbłysk klasy X (najwyższa możliwa klasa), który spowodował zorze polarne. Gdy jego cząsteczki dotarły do Ziemi, weszły w interakcję z naszą magnetosferą. Naukowcy obawiają się jednak znacznie większych rozbłysków już niebawem.

Jedna z plam wyróżnia się swoją wielkością spośród pozostałych. Posiada bowiem objętość czterech kul ziemskich.

Mieszkańcy Ziemi mogą odczuć skutki tego niecodziennego faktu pod koniec tygodnia, kiedy największa z plam znajdzie się na samym środku Słońca z ziemskiej perspektywy. Wówczas pojawi się zagrożenie. Oczywiście nie dojdzie do apokalipsy, a ludzkość nie wyginie. Wystąpią jednak poważne problemy związane z polem magnetycznym.

- "Szkodliwe promieniowanie z rozbłysku nie może przedostać się przez warstwę atmosfery, a zatem, nie wpłynie fizycznie na życie ludzi na powierzchni Ziemi. Jednakże, silne rozbłyski mogą powodować zakłócenia w działaniu GPS oraz sygnałów komunikacyjnych" - głosi komunikat NASA.

Kilka rozbłysków słonecznych w historii spowodowało poważne awarie sieci energetycznych. Usuwanie tego typu usterek na dużych obszarach może być trudne, kosztowne i długotrwałe. Problem leży w tym, że rozbłyski słoneczne nie dotyczą pojedynczych obszarów, jak powodzie czy tornada, a całej Ziemi. Do usterek telekomunikacyjnych może zatem dojść w każdym miejscu kuli ziemskiej.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)