Trwa ładowanie...
d3e6707
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
kosmos

Gigantyczna burza na Saturnie

Wykorzystując instrumenty zainstalowane
na pokładzie sondy międzyplanetarnej Cassini, naukowcy obserwują
gigantyczną i niezwykle gwałtowną burzę w atmosferze Saturna -
poinformowało laboratorium badawcze agencji NASA w Pasadenie
(Kalifornia).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Saturn
Saturn (AFP)
d3e6707

Burzę, podczas której wyładowania elektryczne osiągają moc 1000 razy większą od piorunów ziemskich, zauważyli po raz pierwszy 23 stycznia naukowcy z uniwersytetu stanu Iowa.

Sonda Cassini znajdowała się wówczas w pozycji uniemożliwiającej wykonanie zdjęć i dlatego naukowcy skorzystali z pomocy astronomów-amatorów, którzy potwierdzili, że burza szaleje na południowej półkuli planety.

Saturn jest znany ze swych słynnych i doskonale widocznych z Ziemi pierścieni. Bez wątpienia są to najsilniejsze wyładowania, jakie zaobserwowaliśmy od czasu przybycia sondy Cassini do rejonu Saturna - powiedział Donald Gurnett, z uniwersytetu Iowa.

d3e6707

Dotychczas zarejestrowano 35 okresów wzmożonej aktywności atmosferycznej, z których każdy trwał ok. 10 godzin. Nie jest jasne, w jaki sposób takie burze powstają. Naukowcy przypuszczają, że mogą one mieć związek z gorącym wnętrzem planety.

Wystrzelona w 1997 r. sonda Cassini realizuje misję opracowaną wspólnie przez agencję NASA, Europejską Agencję Kosmiczną ESA i Włoską Agencję Kosmiczną. Po locie trwającym siedem lat, sonda bada Saturna, jego pierścienie i liczne satelity.

d3e6707

Podziel się opinią

Share

d3e6707

d3e6707
Więcej tematów