PolskaGiertych: ocena z religii będzie wliczana do średniej

Giertych: ocena z religii będzie wliczana do średniej

Stopień na koniec roku z religii będzie
wliczany do średniej ocen. Rozporządzenie w tej sprawie zostało w
piątek przekazane do uzgodnień międzyresortowych. Zostanie
najprawdopodobniej podpisane pod koniec czerwca - poinformował wicepremier, minister edukacji Roman Giertych.

Giertych: ocena z religii będzie wliczana do średniej
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marek Grabski

Minister edukacji wziął w piątek udział w spotkaniu dyrektorów Wydziałów Katechetycznych z diecezji z całego kraju. Spotkanie to, zorganizowane przez Komisję Wychowania Katolickiego przy Konferencji Episkopatu Polski, odbywa się od czwartku do soboty na warszawskim Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Po spotkaniu Giertych powiedział dziennikarzom, że włączenie stopnia z religii do średniej ocen ma zwiększyć poważanie dla tego przedmiotu. Nikt nie jest zobowiązany do tego, żeby na religię chodzić. Natomiast jeżeli już chodzi, to niech traktuje ten przedmiot poważnie - tłumaczył minister.

Dodał, że uwzględnianie stopni z religii przy wyliczaniu średniej ocen postulowali od dawna przedstawiciele różnych Kościołów działających w Polsce, nie tylko Kościoła katolickiego.

Jak wynika z opublikowanego w piątek na stronach internetowych MEN projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, do średniej ocen będą wliczane nie tylko stopnie z religii, ale także stopnie na koniec roku z etyki i ze wszystkich przedmiotów dodatkowych.

Jak powiedział wicepremier, na uzgodnienia międzyresortowe przewidziano 10 dni. To oznacza, że pod koniec czerwca podpiszę to rozporządzenie i ocena z religii będzie wliczana do średniej ocen - dodał szef resortu edukacji.

Nauka religii nie jest obowiązkowa w szkołach; obecnie uczniowie mogą wybrać między uczęszczaniem na religię lub etykę, mogą też zrezygnować z tych zajęć.

Zmiana zasad nauki religii i etyki w szkołach była pod koniec marca ub.r. jednym z tematów obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Kościół postulował wówczas, aby uczniowie musieli wybrać jedno z tych zajęć, a także, aby stopień z nich był wliczany do średniej na świadectwach szkolnych.

Zapis o wliczaniu oceny z religii znajdował się w projekcie wcześniejszego rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu oceniania. Został jednak usunięty z niego i nie znalazł się w efekcie w rozporządzeniu, które Giertych podpisał pod koniec kwietnia b.r.

Nie zdecydowałem się na wprowadzenie oceny z religii do średniej ocen liczonej w szkołach. Wiele na ten temat myślałem, pytałem wielu ludzi, rozważałem to. Na razie takiej decyzji nie podjąłem, zostawiłem te sprawę do dalszych rozważań - powiedział wówczas Giertych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)