Giertych: nie ma wniosku o zmianę przewodniczącego speckomisji
Nie ma wniosku o zmianę przewodniczącego sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Podczas zaplanowanego na 9 maja posiedzenia będzie omawiany jedynie wniosek o rozszerzenie prezydium o dwóch wiceprzewodniczących - powiedział Roman Giertych.
9 maja mija półroczny okres pełnienia tej funkcji przez Giertycha. Od czasu, gdy wiceprzewodnicząca Elżbieta Kruk odeszła z komisji i przeszła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jedynie Giertych wchodził w skład prezydium i samodzielnie decydował o pracach komisji.
Zgodnie z sejmowym obyczajem, w poprzednich kadencjach Sejmu przewodnictwo obejmowali rotacyjnie, zmieniając się co pół roku, członkowie komisji z ugrupowań opozycyjnych.
Giertych przypomniał w czwartek, że nie ma takiego zapisu w regulaminie komisji ds. specsłużb.
Rozumiem takie rozwiązanie w Komisji Etyki Poselskiej i są tam odpowiednie zapisy regulaminu zakładające rotacyjność. Skoro przewodnictwo komisji ds. służb ma się zmieniać, to dlaczego nie wprowadzić tej zasady w pozostałych komisjach? Dlaczego np. w Komisji Finansów Publicznych przewodniczący ma być jeden przez 4 lata? - przekonywał Giertych.
Obecnie w komisji, oprócz Giertycha, zasiadają: Marek Biernacki i Paweł Graś z Platformy Obywatelskiej, Jenusz Zemke z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Andrzej Grzesik z Samoobrony, Zbigniew Sosnowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego i trzech posłów Prawa i Sprawiedliwości: Jędrzej Jędrych, Marek Opioła i Waldemar Wiązowski.