Trwa ładowanie...
d2hglw7
16-06-2006 18:51

Giertych: musimy lepiej znać historię Polski

Wicepremiera i ministra edukacji Roman Giertych powiedział, że Polacy powinni lepiej znać historię swojego kraju, niż historię powszechną. Dodał, że historia Polski powinna być uczona bardziej szczegółowo. Wicepremier przekonywał w szkole powinny być oddzielne przedmioty: historia Polski i historia powszechna.

d2hglw7
d2hglw7

Roman Giertych podkreślił na konferencji prasowej, że na uczelniach wyższych nie ma historii uczonej ogólnie, dzieje ojczyzny to oddzielny przedmiot. Giertych uważa, że tak powinno być również w szkołach gimnazjalnych i średnich. Dodał, że rozmawiał z historykami, którzy popierają jego pomysł.

Pytany, który przedmiot powinien uczyć np. o bitwie pod Wiedniem - historia Polski czy historia powszechna - podkreślił, że takie wydarzenia jak odsiecz wiedeńska, bitwa warszawska, powstanie "Solidarności" czy osoba Jana Pawła II, mają olbrzymi wpływ na historię powszechną.

Historia Polski musi być traktowana jako historia powszechna, bo polska kultura, historia i dziedzictwo narodowe miały bardzo duży wpływ na historię świata. Historia Polski jest częścią historii powszechnej, natomiast nie cała historia powszechna jest częścią historii Polski, na przykład historia USA - zaznaczył minister edukacji narodowej.

Wicepremier uważa, że Polacy powinni być uczeni patriotyzmu polskiego, gdyż Europa była wielka dzięki tożsamości narodowej.

Tym bardziej jesteśmy Europejczykami, im bardziej jesteśmy Polakami. W moim przekonaniu uczenie patriotyzmu, to jest uczenie również Europy, dlatego że Europa została zbudowana na patriotyzmie poszczególnych krajów - dodał Giertych.

Jego zdaniem, ważny w propagowaniu patriotyzmu i uczeniu ojczystej historii będzie rządowy program wycieczek szkolnych do miejsc związanych z historią Polski.

d2hglw7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hglw7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj