Trwa ładowanie...
26-04-2007 15:20

Giertych jeszcze dziś wprowadzi filozofię do szkół

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych zapowiedział, że jeszcze w środę, specjalnym rozporządzeniem wprowadzi filozofię do programów szkolnych. Pierwsza matura z filozofii będzie zdawana w 2009 roku, jako przedmiot do wyboru.

Giertych jeszcze dziś wprowadzi filozofię do szkółŹródło: PAP
d201hdp
d201hdp

Dziś dokonujemy pierwszy krok ku temu, by filozofia stała się przedmiotem, który będzie wykładany w większej liczbie szkół, by de facto powróciła do szkół - powiedział. Zaznaczył, że to będzie długi proces.

Filozofia była w Polsce nauczana w szkołach w okresie międzywojennym i zaraz po II wojnie światowej. Na początku lat 50-tych zniknęła ze szkół, chociaż i wówczas była i obecnie nauczana jest w nielicznych liceach.

Według nowego rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów ocena z religii nie będzie wliczana do średniej ocen na świadectwach szkolnych - poinformował Giertych.

W projekcie tego rozporządzenia - w wersji skierowanej do konsultacji - znajdował się zapis o wliczaniu oceny z religii, etyki lub innych dodatkowych zajęć do średniej ocen ucznia, który w tych lekcjach uczestniczył.

d201hdp

Nie zdecydowałem się na wprowadzenie oceny z religii do średniej ocen liczonej w szkołach. Wiele na ten temat myślałem, pytałem wielu ludzi, rozważałem to. Na razie takiej decyzji nie podjąłem, zostawiłem te sprawę do dalszych rozważań - powiedział Giertych.

Minister edukacji przyznał, że chciałby w tej sprawie spotkać się "z kilkoma osobami, które w tej sprawie mają wielki autorytet". Wymienił metropolitę warszawskiego abp. Kazimierza Nycza, który "od lat zajmował się sprawami edukacji". Od listopada 1999 roku abp. Nycz pełni bowiem funkcję przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski do Spraw Wychowania.

Giertych pytany, czy zrezygnował tylko z wliczania do średniej ocen z religii i etyki, czy też z ocen ze wszystkich dodatkowych zajęć, odpowiedział, że wycofał cały proponowany wcześniej zapis.

W projekcie nowego rozporządzenia - w wersji skierowanej do uzgodnień - znalazły się zapisy, zgodnie z którymi od 2010 r. każdy maturzysta będzie musiał zdać egzamin z matematyki, żeby otrzymać świadectwo dojrzałości; od 2008 r. nie będzie można oblać żadnego z obowiązkowych egzaminów.

d201hdp

W miejsce obowiązującej jeszcze w tym roku tzw. amnestii maturalnej, od przyszłego roku szkolnego dla tych, którzy nie zdali jednego egzaminu, będzie wprowadzony egzamin poprawkowy. Utrzymana zostanie za to zasada wyboru poziomu egzaminu - albo podstawowego, albo rozszerzonego.

Zmiana części przepisów dotyczących matur była spowodowana orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niektóre przepisy dotyczące egzaminów dojrzałości wprowadzone ubiegłoroczną nowelizacją są niezgodne z ustawą o systemie oświaty i z konstytucją.

d201hdp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d201hdp
Więcej tematów