Giertych: będziemy tworzyć polskie szkoły za granicą
Minister edukacji, wicepremier Roman Giertych zapowiedział tworzenie sieci polskich szkół za granicą tam, gdzie są od niedawna duże skupiska Polonii. Wicepremier chce, aby szkoły te przygotowywały młodzież do ewentualnego studiowania w Polsce.
Szkoły te miałyby być spójne programowo z systemem edukacji w kraju, by osoby je kończące mogły zdawać polską maturę lub studiować w Polsce po powrocie do kraju - poinformował w poniedziałek szef resortu edukacji na spotkaniu z nauczycielami w Zespole Szkół Mechanicznych w Białymstoku.
Chodzi o szkoły, które działałyby w soboty i niedziele lub w systemie popołudniowym. Jako potencjalne kraje, gdzie takie placówki są potrzebne, wymienił Niemcy, Anglię, Irlandię i Islandię.
Giertych szacuje, że w ostatnim czasie wyjechało z kraju prawie dwa miliony ludzi, którzy mają kilkaset tysięcy dzieci. Uważa, że jest "obowiązkiem narodowym" zapewnienie im edukacji z takich przedmiotów, jak historia, język polski czy geografia, by mogły być przygotowane z tych przedmiotów na podobnym poziomie, jak ich rówieśnicy w kraju.
Jak mówił, to jedno z najważniejszych zadań resortu i już w przyszłorocznym budżecie powinny znaleźć się na to "duże środki", m.in. na przygotowanie profesjonalnej kadry do zarządzania i uczenia w takich szkołach.
Jeżeli udałoby się doprowadzić do tego, że część tej młodzieży, która tam dojdzie do wieku dorosłego, wracałyby do kraju na studia, byłby to nasz wieki sukces - dodał minister oświaty.
Podkreślił też, że to się będzie opłacało krajowi, bo powrót tych osób do Polski, także na nasz rynek pracy, jest "rzeczą o którą warto zabiegać i wiele wysiłku trzeba włożyć, żeby to zorganizować". Ocenił, że "w najbliższych tygodniach" będą wydane pierwsze decyzje w tej sprawie.