PolskaGeremek: trzeba przywrócić konsensus w polskiej polityce zagranicznej

Geremek: trzeba przywrócić konsensus w polskiej polityce zagranicznej

Bez przywrócenia porozumienia w polityce zagranicznej nie można realizować polskich interesów narodowych - uważa były szef polskiej dyplomacji Bronisława Geremka (PD).

Szef Platformy Donald Tusk zaapelował w piątek do rządzących, aby traktowali polską politykę zagraniczną jako dobro wspólne wszystkich Polaków.

Uważam za rzecz bardzo istotną, żeby przywrócić porozumienie wokół polityki zagranicznej - powiedział Geremek. Przypomniał, że ponadpartyjny konsensus w tej dziedzinie udawało się po 1989 roku utrzymać przez lata i dzięki temu Polsce udało się zrealizować strategiczne cele: znalazła się w NATO i w UE.

Polityka zagraniczna ma swoje prawa i sądzę, że obecny układ rządzący z wolna także będzie się tego uczył - powiedział były szef dyplomacji. Geremek przewiduje, że każda kolejna wizyta zagraniczna, którą przedstawiciele obecnych władz będą składać, stanowić będzie lekcję tego, że trzeba budować konsens, bo inaczej jest się słabszym i nie spełnia się zadań strategicznych.

Polityk PD wyraził przekonanie, że potrzeba ponadpartyjnego porozumienia powinna być nadal istotną dyrektywą w polskiej polityce zagranicznej. W jego ocenie, polityka zagraniczna jest kluczowa dla przyszłości kraju i wykracza poza wszelkie personalne konflikty i orientacje polityczne.

Chodzi tu przecież o rację stanu i narodowy interes - podkreślił Geremek. Dodał, że wobec tego powinny ustępować konflikty i gra partyjna, że polityka zagraniczna nie powinna być traktowana jako instrument prowadzenia polityki wewnętrznej.

Były szef polskiej dyplomacji uważa, że głównym problemem jest teraz to, by potrzebę zgody ponad partyjnymi podziałami zrozumiały nie tylko środowiska rządzące. Istotne jest również to, aby środowiska opozycyjne - w których także pojawiało się przekonanie, że polityka zagraniczna powinna być upartyjniona i podporządkowana wewnętrznej grze partyjnej - wystąpiły teraz o przywrócenie tej zgody - wyjaśnił.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)