Geremek: Polska jest strażnikiem pamięci
Polska spełnia rolę strażnika pamięci - powiedział Bronisław Geremek, przewodniczący polskiej delegacji na 28. sesję specjalną Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Została ona zwołana w poniedziałek dla uczczenia 60. rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Polska spełnia rolę strażnika pamięci. Nie tylko dlatego, że na polskiej ziemi dokonywała się największa zbrodnia tego stulecia, ale dlatego, że rozumiemy, że pamięć o tych wydarzeniach dobrze służy przyszłości - powiedział Geremek, który jest przedstawicielem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego na sesję Zgromadzenia.
Geremek podkreślił, że zwołanie tej sesji jest dla Polski "kwestią szczególnej wagi". Dodał, że "najważniejszą rzeczą jest to, żeby przypominać, że tej lekcji (o Auschwitz)
zapomnieć nie wolno. Bo jeżeli byśmy tę lekcję zapomnieli, to przyszłość by się na nas zemściła".
Szef polskiej delegacji powiedział, ze pamięć o dramacie Auschwitz to także zdecydowane przeciwstawianie się "stereotypom i ignorancji, które nieraz są w tej sprawie dla Polski krzywdzące". Przykładem jest używanie określenia "polskie obozy".
Jest rzeczą nie do akceptacji, ażeby pod tym fałszywym stereotypem polskich obozów nagle zanikała ręka tych, którzy obozy te stworzyli. I dlatego myślę, że należy mocno się o prawdę w tej kwestii upominać - podkreślił Geremek.
Geremek powiedział, że sprawę poruszał już w Parlamencie Europejskim. Czyniłem to z dobrym skutkiem. Rezolucja, która ma zostać przyjęta przez Parlament Europejski na najbliższej sesji, zawiera już prawdziwe sformułowania, a nie zmieniające prawdę o przeszłości - zaznaczył.
Paweł Maciąg