Geremek: obchody w Pawłokomie najważniejszym wydarzeniem prezydentury
Uroczystości w Pawłokomie
upamiętniające pomordowanych tam w 1945 r. Polaków i Ukraińców to
najważniejsze wydarzenie w okresie dotychczasowej prezydentury
Lecha Kaczyńskiego - powiedział były szef polskiej dyplomacji,
europoseł Bronisław Geremek.
13.05.2006 | aktual.: 13.05.2006 21:08
Uznaję to spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy za wydarzenie niezwykłej wagi, dotyczące wizerunku Polski. Wola pojednania dwóch narodów: polskiego i ukraińskiego musi być wsparta takimi aktami, jak przypomnienie prawdy i wzięcie w ten sposób odpowiedzialności - dodał Geremek.
Jak podkreślił, chodzi nie tylko o to, "aby padło słowo 'przepraszam' z jednej i drugiej strony", ale również konieczne jest - w jego ocenie - aby "wyrażona została wola pojednania wzmocniona stwierdzeniem, że nigdy taka zbrodnia się nie powtórzy i nigdy więcej nie będzie takiej przestrzeni nienawiści między dwoma sąsiedzkimi narodami".
Według Geremka, obchody w Pawłokomie nie są jeszcze zakończeniem procesu pojednania polsko-ukraińskiego. "Ukraina nadal stoi przed problemem oceny historycznej roli UPA oraz generalnej oceny wydarzeń wołyńskich, z kolei Polska jeszcze nie zakończyła generalnej oceny akcji 'Wisła'" - dodał.
Za potrzebą pojednania musi pójść wysiłek dotyczący nauczania i treści podręczników szkolnych po jednej i po drugiej stronie - zaznaczył Geremek.
Prezydenci Polski i Ukrainy Lech Kaczyński oraz Wiktor Juszczenko uczcili pamięć pomordowanych w Pawłokomie Ukraińców i Polaków. Podczas uroczystości w Pawłokomie szefowie państw wezwali do kroczenia drogą pojednania obu narodów.