Trwa ładowanie...
d128gi5

Georgette Mosbacher o zniesieniu wiz dla Polaków: to priorytet Trumpa

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher twierdzi, że strona amerykańska pracuje nad wprowadzeniem ruchu bezwizowego dla Polaków. Mosbacher zaznacza także, że nie napotkała w Polsce przypadków łamania wolności słowa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Georgette Mosbacher podkreśla, że strona amerykańska pracuje nad sprawą wiz dla Polaków
Georgette Mosbacher podkreśla, że strona amerykańska pracuje nad sprawą wiz dla Polaków (East News, Fot: Tomasz Jastrzebowski)
d128gi5

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" ambasador USA powiedziała, że z uwagi na dobre stosunki łączące Stany Zjednoczone i Polskę prezydent Donald Trump traktuje sprawę wiz priorytetowo. - Wprowadzenie ruchu bezwizowego to kwesta prawna, którą zajmuje się amerykański Kongres. Te sprawy trzeba przeprowadzić zgodnie z prawem. Powołaliśmy zespoły zadaniowe, które mają się zająć tą sprawą, zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych i monitorować postępy. Jestem za to osobiście odpowiedzialna - zaznaczyła.

Mosbacher wymieniła również trzy najważniejsze elementy współpracy USA z Polską. Według niej, do priorytetów należą niezależność energetyczna, współpraca gospodarcza i współpraca wojskowa. - Mam robić wszystko co w mojej mocy, by ułatwić Polsce osiągnięcie niezależności energetycznej, by we współpracy z polskimi partnerami dbać o bezpieczeństwo i starać się neutralizować wszystko to, co mogłoby nam przynieść szkody. I reprezentować amerykańskie firmy, które zainwestowały tu 43 miliardy dolarów - stwierdziła.

Ambasador USA odniosła się również do kwestii wolności mediów. Zdaniem Georgette Mosbacher, w Polsce nie jest ona ograniaczana. - Z mojego dotychczasowego doświadczenia w Polsce wynika, że macie wolną prasę – podkreśliła. - Ale moim zadaniem jest zagwarantowanie, że amerykańskie firmy mają równe warunki gry, są traktowane uczciwie. Częścią tego zadania jest również odwoływanie się do fundamentalnych wartości – dodała.

d128gi5

Zobacz także: Cymański śpiewa u Hofmana. Talent na miarę "The Voice of Poland"

Mosbacher skomentowała także sprawę upublicznienia listu, który napisała do szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego. - Szanuję moich polskich partnerów, z którymi prowadzę komunikację dyplomatyczną, dlatego te kwestie powinny pozostać prywatne. Mam tu na myśli spotkania dyplomatyczne, korespondencję. Myślę, że powinniśmy się tego trzymać, jeżeli mamy budować wzajemne zaufanie - oceniła.

Dyplomatka przyznała jednak, że krytyka, która spadła na nią po publikacji pisma do premiera, dotknęła ją. - Skłamałabym mówiąc, że mi się to podobało. Niektóre z komentarzy naprawdę bolały. Ale czy osłabiły? Nie. Wierzę w swoje wartości, wierzę w mandat, które dał mi prezydent. Będę nadal wykonywała swoją pracę najlepiej jak potrafię. To część polityki - podkreśliła.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d128gi5

Podziel się opinią

Share
d128gi5
d128gi5
Więcej tematów