ŚwiatGenetyczna selekcja zarodków dla wyeliminowania ryzyka raka

Genetyczna selekcja zarodków dla wyeliminowania ryzyka raka

W prywatnej klinice University College
Hospital w Londynie w wyniku użycia techniki sztucznego
zapłodnienia przyszła na świat dziewczynka, którą w fazie zarodka
poddano badaniom genetycznym w celu wyeliminowania ryzyka
dziedziczenia genów wywołujących raka piersi.

Według brytyjskich mediów, ze względu na historię rodzinną rodzice chcieli upewnić się, że zarodek nie ma uszkodzonego genu BRCA1, zwiększającego ryzyko zachorowania na raka piersi i raka kobiecych narządów płciowych.

Lekarze zastosowali tzw. diagnostykę przedimplantacyjną (ang. pre-implantation genetic diagnosis - PGD), dotychczas stosowaną w W. Brytanii tylko do wykrywania takich chorób dziedzicznych jak mukowiscydoza i choroba Huntingtona.

Wzbudziło to kontrowersje, ponieważ w odróżnieniu od tych dwóch chorób, które występują już u noworodków, nowotwór piersi ujawnia się w późniejszych latach życia i na wczesnym etapie może być wyleczalny.

Pozwolenie na zastosowanie techniki PGD wydała organizacja HFEA (Human Fertilisation and Embryology Authority), odpowiedzialna za regulację sztucznych poczęć i badania na embrionach. Zgodę poprzedziła publiczna konsultacja ze względu na zastrzeżenia towarzyszące "dzieciom na obstalunek" z cechami fizycznymi "zamówionymi" przed urodzeniem.

Lekarze przeprowadzili badania na 11 embrionach otrzymanych w wyniku sztucznego zapłodnienia, pobierając od każdego z nich po jednej komórce w trzecim dniu życia. U sześciu wykryto wadliwy gen BRCA1. Dwa zarodki z prawidłową budową genu implantowano w organizmie matki, jeden z nich rozwinął się następnie w prawidłową ciążę.

Rak piersi wykrywany jest w W. Brytanii u ok. 44 tys. kobiet rocznie. W 5%-10% przypadków powodem jest wadliwy gen BRCA1 lub pokrewny mu BRCA2. Jego nosicielki są siedmiokrotnie bardziej narażone na powikłania i wystąpienie ostrych objawów choroby nowotworowej niż kobiety, które mają prawidłową budowę obu genów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)