Generał Stanisław Maczek ma swojego tulipana

Nowa odmiana tulipana wyhodowana w Holandii otrzymała nazwę "Generał Stanisław Maczek". Jest koloru czerwono-malinowego z białym brzegiem. Jej publiczna prezentacja odbyła się dziś w warszawskiej rezydencji Królestwa Niderlandów w Warszawie. Tulipana wyhodował holenderski ogrodnik Jana Ligtharta. Ten proces zajął mu 16 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowa odmiana tulipana imienia "Generał Stanisław Maczek". Tulipan ochrzczony został przez syna generała Stanisława Maczka, prof. Andrzeja Maczka
Nowa odmiana tulipana imienia "Generał Stanisław Maczek". Tulipan ochrzczony został przez syna generała Stanisława Maczka, prof. Andrzeja Maczka (PAP, Fot: Leszek Szymański)
WP

Generał Maczek zapisał się w pamięci Holendrów podczas II wojny światowej. Był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców. Formacja, którą dowodził - Pierwsza Dywizja Pancerna - zasłużyła się szczególnie w wyzwalaniu tego kraju. Wsławiła się między innymi w walkach o Bredę i wyzwoleniem tego miasta.

- Wraz ze swoją dywizją wyzwolił wiele miast we Francji, Belgii i Holandii, ale to właśnie mieszkańcy Bredy byli szczególnie wdzięczni, ponieważ podczas dwudniowych walk miasto ani żaden z jego mieszkańców nie ucierpieli - mówił doradca rolny Ambasady Królestwa Niderlandów Toine van Poppel .

W uroczystościach pierwszej prezentacji tulipana wziął udział syn generała, profesor Andrzej Maczek. Podkreślał, że jest wiele osób, którym chciałby za ten gest podziękować. Ale najbardziej ucieszyłby się jego ojciec - tłumaczył profesor.

WP

- Tulipan nazwany po nim dałby mu wielką przyjemność. Tym bardziej, że prezentacja odbywa się dziś w dniu urodzin królowej. Dla mnie jest to wielkim zaszczytem być ojcem chrzestnym własnego ojca - powiedział Andrzej Maczek. Po tych słowach zostały odegrane dwa hymny: Polski i Holenderski.

W uroczystości brali też udział weterani 1 Polskiej Dywizji Pancernej.

Polub WP Wiadomości
WP
WP