Trwa ładowanie...
28-01-2009 10:35

Generał Sikorski nie zginął bezpośrednio z rąk zamachowca

Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych nie zginął bezpośrednio z rąk zamachowca - dowiedział się nieoficjalnie RMF FM. Śmierć generała Władysława Sikorskiego nastąpiła na skutek rozległego urazu głowy, spowodowanego uderzeniem w element samolotu. Zgon nastąpił kilkadziesiąt sekund po upadku maszyny do morza. Nie można więc mówić o strzale z pistoletu, uduszeniu ani otruciu.

Generał Sikorski nie zginął bezpośrednio z rąk zamachowcaŹródło: PAP/CAF
d3i60eh
d3i60eh

Kompleksowa opinia na temat przyczyn śmierci gen. Władysława Sikorskiego zostanie przedstawiona w czwartek w Krakowie. Oprócz badań, zaplanowanych jeszcze przed listopadową ekshumacją szczątków naczelnego wodza, dodatkowo konieczna okazała się m.in. ekspertyza dendrologiczna.

Treści opinii, która w czwartek po południu ma być przedstawiona na konferencji prasowej, na razie nie ujawniają ani prowadzący śledztwo prokuratorzy z katowickiego IPN, ani przedstawiciele nadzorującego badania Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie.

Już wcześniej w mediach pojawiły się nieoficjalne informacje, że podczas badań szczątków generała stwierdzono obrażenia charakterystyczne dla ofiar katastrof komunikacyjnych.

Naczelniczka pionu śledczego katowickiego oddziału IPN, Ewa Koj powiedziała, że zaprezentowana w czwartek opinia będzie pierwszą, kompleksową ekspertyzą sporządzoną od śmierci gen. Sikorskiego. Powstała ona w oparciu o opinie cząstkowe specjalistów, prowadzących poszczególne badania.

d3i60eh

Sekcja zwłok generała nie została przeprowadzona w 1943 r. po wydobyciu jego ciała z Cieśniny Gibraltarskiej, wtedy nie powstał też profesjonalny raport z oględzin dokonanych przez brytyjskiego lekarza Daniela Canninga. Specjalistycznych badań nie wykonano, gdy w 1993 r. po ekshumacji trumnę z ciałem Sikorskiego przewieziono do Polski.

W czwartek o szczegółowych ustaleniach mówić mają specjaliści, którzy uczestniczyli w oględzinach zwłok gen. Sikorskiego, badaniach genetycznych, radiologicznych, toksykologicznych, antropologicznych i badaniu odzieży. - W trakcie badań pojawiła się potrzeba przeprowadzenia także ekspertyzy dendrologicznej - powiedziała prokurator Koj.

Według RMF FM, z badań wynika, że śmierć generała mógł wywołać rozległy uraz głowy spowodowany uderzeniem w element samolotu w czasie katastrofy; zgon nastąpił w kilkadziesiąt sekund po upadku maszyny do morza, a badania toksykologiczne nie wykazały żadnych śladów substancji chemicznych, co może wykluczać hipotezę o otruciu. Jak mówił w grudniu dziennikarzom prezes IPN Janusz Kurtyka, dzięki ekshumacji można wykluczyć teorie, które mówiły, że generał został zabity strzałem w głowę.

Samo stwierdzenie obrażeń, jakich doznał generał Sikorski, może jednak nie wystarczyć, by odpowiedzieć na pytanie, czy ktoś przyczynił się do katastrofy samolotu, którym leciał generał; czy był to wypadek czy zamach. Według IPN, badania pozwolą natomiast ostatecznie wykluczyć kilka wersji, które były do tej pory przedmiotem różnych publikacji na temat katastrofy w Gibraltarze.

d3i60eh

Ekshumacja zwłok gen. Władysława Sikorskiego z podziemi Katedry Wawelskiej została przeprowadzona 25 listopada. Jego szczątki ponownie złożono do sarkofagu dzień później.

W trwającym od września zeszłego roku śledztwie prokuratorzy IPN prowadzą także inne czynności m.in. przesłuchania świadków. Na początku stycznia przeprowadzili kwerendę dokumentów w archiwach brytyjskich. Liczą, że Brytyjczycy na ich prośbę przeprowadzą kwerendę także w swoich tajnych archiwach. Przypuszczają, że muszą tam być jakieś materiały związane ze śmiercią premiera rządu na uchodźstwie i naczelnego wodza.

Gen. Władysław Sikorski wraz z córką i grupą współpracowników zginął 4 lipca 1943 r. w katastrofie lotniczej w Gibraltarze. Katowicki oddział IPN wszczął śledztwo dotyczące śmierci gen. Sikorskiego, uznając że są przesłanki do postawienia hipotezy, iż zginął on w wyniku spisku. Wcześniej szczeciński oddział IPN odmawiał rozpoczęcia śledztwa uznając, że generał zginął w katastrofie, a nie w wyniku zamachu.

d3i60eh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i60eh
Więcej tematów