Trwa ładowanie...

Generał Prayuth Chan-ocha wybrany premierem w Tajlandii

Trzy miesiące po wojskowym zamachu stanu w Tajlandii parlament wybrał na premiera szefa junty. Generał Prayuth Chan-ocha otrzymał co najmniej połowę głosów w 200-osobowej izbie. Wybór musi jeszcze formalnie zatwierdzić król Tajlandii.

Share
Generał Prayuth Chan-ocha wybrany premierem w Tajlandii
Źródło: PAP/EPA, Fot: RUNGROJ YONGRIT
d2ivmj3

Wybór generała na premiera, dokonany przez skompletowany przez armię tymczasowy parlament (Zgromadzenie Narodowe), był oczekiwany. 60-letni wojskowy był jedynym kandydatem na to stanowisko. W przyszłym tygodniu ma odejść w armii na emeryturę. Jego zatwierdzenie przez króla jest, jak podaje agencja Associated Press, formalnością.

Generał ma następnie powołać nowy rząd. Przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi, zaplanowanymi na październik 2015 r., wojskowi chcą zredagować nową konstytucję i przeprowadzić reformy polityczne.

d2ivmj3

Prayuth Chan-ocha stał na czele Narodowej Rady Pokoju i Porządku, która przejęła władzę w bezkrwawym przewrocie 22 maja. Dwa tygodnie wcześniej sąd odsunął od władzy ówczesną premier Yingluck Shinawatrę w związku z oskarżeniami o nepotyzm. Do zamachu stanu doszło po ponad siedmiu miesiącach coraz gwałtowniejszych antyrządowych protestów, głównie w Bangkoku, w których zginęło 28 osób, a setki zostały ranne.

d2ivmj3

Podziel się opinią

Share
d2ivmj3
d2ivmj3
Więcej tematów