PolskaGenerał Adam Maruszczak, szef CBŚ odchodzi ze stanowiska? "Nie został odwołany"

Generał Adam Maruszczak, szef CBŚ odchodzi ze stanowiska? "Nie został odwołany"

- Generał Adam Maruszczak, szef Centralnego Biura Śledczego, nie został odwołany - twierdzi rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski. Tym samym rzecznik KGP zaprzeczył medialnym doniesieniom o odejściu szefa CBŚ. Sokołowski poinformował również, że komendant główny policji Marek Działoszyński powołał pełnomocników ds. wprowadzenia zmian organizacyjnych w KGP - za wyłączenie CBŚ ze struktur KGP odpowiada insp. Rafał Łysakowski.

Generał Adam Maruszczak, szef CBŚ odchodzi ze stanowiska? "Nie został odwołany"
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

O pomyśle wydzielenia CBŚ Działoszyński mówił już na początku 2012 r., kiedy został komendantem głównym policji. Informacje te pojawiały się także ostatnio podczas dyskusji nad planowaną reformą służb specjalnych. Na początku roku do dymisji podał się szef ABW Krzysztof Bondaryk; ma odejść 15 stycznia.

Dziś Działoszyński spotkał się z dyrektorami biur i poinformował o rozpoczęciu prac nad zmianami organizacyjnymi w KGP. - Rozpoczęty w komendzie głównej proces reorganizacji będzie przede wszystkim polegał na wyłączeniu z jej struktur CBŚ, zmniejszeniu liczby biur, a także liczby etatów w KGP i przeniesieniu ich do CBŚ - powiedział Sokołowski.

Pełnomocnicy powołani do przeprowadzenia zmian

Jak dodał, komendant powołał pełnomocników, którzy mają te zmiany przeprowadzić. W przypadku CBŚ pełnomocnikiem ds. wprowadzenia zmian organizacyjnych został inspektor Rafał Łysakowski - dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji w KGP.

- Powołanie pełnomocnika nie oznacza automatycznie mianowania go na stanowisko dyrektora. Nie potwierdzam tego, że odchodzi szef CBŚ generał Adam Maruszczak - powiedział Sokołowski. Zdementował w ten sposób nieoficjalne informacje "Dziennika Gazety Prawnej", według której Maruszczak, który kierował CBŚ, odchodzi, a zastąpi go właśnie Łysakowski.

Sokołowski poinformował też, że planowane zmiany zakładają zmniejszenie - z 18 do 11 - liczby biur w KGP. - Chodzi także o wzmocnienie etatowe CBŚ, wzmocniony będzie także pion do walki z przestępczością gospodarczą - powiedział rzecznik KGP.

Reorganizacja KGP

W ramach reorganizacji w KGP, na bazie dotychczasowych biur: Kryminalnego, Wywiadu Kryminalnego i Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych, utworzone zostanie Biuro Służby Kryminalnej. Planowane jest także utworzenie Biura Prewencji i Ruchu Drogowego poprzez połączenie Biura Prewencji, Biura Ruchu Drogowego, Wydziału Postępowań Administracyjnych Biura Prawnego KGP oraz Zespołu Promocji Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu KGP. Zmodyfikowana zostanie również struktura Biura Operacji Antyterrorystycznych.

Komenda główna chciałaby w połowie roku wydzielić ze swych struktur CBŚ i przekształcić je w jednostkę podobną do komend wojewódzkich. Aby to się stało, trzeba jednak zmienić ustawę o policji. Odpowiedni projekt niedawno trafił do MSW.

Według planów nieco zmieniłaby się nazwa CBŚ - stałoby się ono Centralnym Biurem Śledczym Policji (obecnie to "Centralne Biuro Śledcze Komendy Głównej Policji").

CBŚ liczy obecnie ok. 2 tys. osób. Cała obecna Komenda Główna Policji, łącznie z CBŚ, to ok. 4 tys. osób. Jak powiedział Sokołowski, po wydzieleniu CBŚ miałoby zostać wzmocnione ponad 200 etatami z KGP.

Sam Działoszyński po objęciu stanowiska komendanta w 2012 roku mówił, że będzie dążyć do decentralizacji niektórych uprawnień i do tego, by zmniejszyć Komendę Główną Policji. - Z pewnością pierwszym takim działaniem będzie wydzielenie Centralnego Biura Śledczego jako jednostki organizacyjnej - mówił wówczas komendant główny.

Działoszyński wielokrotnie mówił też, że biuro to - zajmujące się m.in. rozbijaniem największych zorganizowanych grup przestępczych - powinno działać na zasadach komend wojewódzkich, mających swój własny budżet, ale podległych komendzie głównej. Zastrzegał równocześnie, że "tworzenie kolejnej, wydzielonej struktury poza policją, która zajmowałaby się w zasadzie tym samym, nie ma żadnego uzasadnienia".

Centralne Biuro Śledcze powołano do życia 15 kwietnia 2000 r. po połączeniu dwóch działających w Komendzie Głównej Policji biur: Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Biura do Walki z Przestępczością Narkotykową. Wzorowano je na nowoczesnych tego typu instytucjach działających w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych. CBŚ ma na swoim koncie m.in. rozbicie największych polskich gangów - z Pruszkowa i Wołomina. Służący w nim funkcjonariusze zajmują się m.in. grupami specjalizującymi się w obrocie narkotykami, handlu bronią, amunicją czy praniem pieniędzy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (138)