Trwa ładowanie...

Gen. Martin Dempsey: rosyjskie wojsko niechętnie uczestniczy w konflikcie na Ukrainie

Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Martin Dempsey ocenił, że rosyjskie wojsko najprawdopodobniej niechętnie uczestniczy w konflikcie zbrojnym na wschodzie Ukrainy.

Share
Gen. Martin Dempsey: rosyjskie wojsko niechętnie uczestniczy w konflikcie na Ukrainie
Źródło: AFP, fot: ALEXEY KRAVTSOV
d1li1lj

Generał dodał, że choć nie rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem od około dwóch miesięcy, to "obaj utrzymują ze sobą otwartą linię komunikacji".

- Uważam, że rosyjskie wojsko i jego dowódcy, których znam, w pewnym sensie prawdopodobnie niechętnie uczestniczą w tej formie walki [na Ukrainie - przyp.red.] - oświadczył Dempsey, wskazując że Rosja wykorzystuje na Ukrainie zarówno swe siły konwencjonalne wzdłuż granicy, jak i separatystów wewnątrz tego kraju.

Wcześniej Stany Zjednoczone poinformowały, że Rosja ostrzeliwuje artylerią ze swego terytorium przez granicę pozycje wojsk ukraińskich, wspierając w ten sposób prorosyjskich separatystów w ich konflikcie z Kijowem.

d1li1lj

Departament Stanu USA oświadczył, że "istnieją również dowody na to, iż Rosjanie zamierzają dostarczyć większe i potężniejsze wieloprowadnicowe artyleryjskie wyrzutnie rakietowe siłom separatystycznym na Ukrainie".

- Uważam, że to nie zmienia sytuacji - ocenił generał Dempsey na forum dotyczącym kwestii bezpieczeństwa w Aspen, w stanie Kolorado. Dodał, że zamiast deeskalować sytuację na Ukrainie prezydent Rosji Władimir Putin "właściwie podjął decyzję o eskalacji".

Rosja konsekwentnie zaprzecza, że jest bezpośrednio zaangażowana w konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy. Stany Zjednoczone oraz ich europejscy sojusznicy oskarżają Moskwę o podsycanie rebelii, w tym poprzez dostawy broni.

d1li1lj

Podziel się opinią

Share
d1li1lj
d1li1lj
Więcej tematów