Trwa ładowanie...
d1kv429
TVP

Gen. Gromosław Czempiński: nie wyobrażam sobie, że ktoś mógłby Rosji przeszkodzić w inwazji

- Sądzę i chyba wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że Rosja czeka na jakiś pretekst, żeby mogła wkroczyć na Ukrainę - powiedział w programie "Dziś wieczorem" w TVP Info gen. Gromosław Czempiński. - Nie wyobrażam sobie, że ktokolwiek mógłby Rosjanom przeszkodzić, jeśli chcieliby przeprowadzić zorganizowaną akcję wojskową - dodał.
Share
Gen. Gromosław Czempiński: nie wyobrażam sobie, że ktoś mógłby Rosji przeszkodzić w inwazji
Źródło: WP.PL
d1kv429

- Chciałbym, żebyśmy podchodzili z dystansem do informacji z Ukrainy, jakoby Rosja planowała i chciała zrealizować inwazję na ten kraj. Wojna propagandowa między obiema stronami trwa. Nie wiemy jaka jest prawda - podkreślił na antenie TVP Info gen. Czempiński.

Zdaniem byłego szefa UOP, Rosjanie bez trudu mogliby przerzucić żołnierzy na teren Ukrainy i nie napotkaliby na skuteczny opór. - Wojska ukraińskie są słabo uzbrojone i w nie najlepszej kondycji - ocenił.

- Sądzę i chyba wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że Rosja czeka na jakiś pretekst, żeby mogła wkroczyć na Ukrainę - zaznaczył gen. Czempiński. Według niego, dobrym pretekstem do interwencji Moskwy mogłaby być dramatyczna sytuacja humanitarna na wschodzie Ukrainy. Separatyści ostrzeliwani są z ciężkiego sprzętu, cierpi również ludność cywilna, którą znaczną część stanowią Rosjanie.

d1kv429

Zdaniem gen. Czempińskiego, "Ukraińcy spostrzegli, jak skuteczna jest działalność ofensywy dezinformacyjnej Rosjan". - Mieszkańcy są zagubieni. Nie wiedzą na przykład, jak wiele terenów jest w rękach separatystów - podkreślił.

- Moskwa prowadzi rozmowy z Kijowem, Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża i ONZ w sprawie wysłania pomocy humanitarnej na wschodnią Ukrainę - powiedział w niedzielę szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Jak dodał, na Ukrainie konieczny jest rozejm.

Rzeczniczka separatystów Jelena Nikitina powtórzyła w rozmowie z AP wcześniejsze stanowisko rebeliantów, że rozmowy w sprawie konfliktu mogą się rozpocząć tylko wówczas, jeśli ukraińska armia wycofa się ze wschodniej Ukrainy.

d1kv429

Podziel się opinią

Share
d1kv429
d1kv429
Więcej tematów