Gen ciężkiego przebiegu COVID-19. Wiadomo, na kogo wpływa najbardziej
Gen LZTFL1 podwaja ryzyko niewydolności płucnej i zgonu wskutek zachorowania na COVID-19. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opisali, kogo dotyka najczęściej.
05.11.2021 11:21
Jak tłumaczy prof. James Davies z zespołu Nature Genetics, "gen ryzyka nie wpływa jednakowo na wszystkie populacje". Eksperci wskazują, że "15 proc. ludności pochodzenia europejskiego, 2 proc. społeczności obszaru Afryki i Karaibów oraz 1,8 proc. mieszkańców Azji Wschodniej jest zagrożonych najpoważniejszymi skutkami infekcji SARS-CoV-2, wynikłymi z posiadania genu LZTFL1".
Gen wykryto też u 60 proc. mieszkańców Azji Południowej.
Jak działa niepokojący gen?
Według naukowców gen zaburza kluczowy mechanizm ochrony, który "komórki wyściełające płuca wykorzystują do obrony przed koronawirusem". U nosiciela genu LZTFL1 komórki płucne w kontakcie z SARS-Cov-2 nie walczą tak, jak powinny.
"Komórki na powierzchni płuc organizmu walczącego z infekcją powinny być pokryte możliwie jak najmniejszą ilością białka ACE-2, umożliwiającego wirusowi łączenie się z nimi. Gen ryzyka zakłóca proces despecjalizacji płucnych komórek na powierzchni organu, powodując łatwiejsze wnikanie wirusa i opanowywanie przez niego całych płuc zakażonego" - wyjaśniają naukowcy.
Prof. Davies przekonuje, że osoby z tym genem tym bardziej korzystają na szczepieniach. Mają świadczyć o tym wyniki badań.
Koronawirus w Polsce. Rekord nowych zakażeń
W piątek padł kolejny rekord IV fali koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport, z którego wnika, że ostatniej doby przybyło blisko 16 tys. nowych przypadków. "Z powodu COVID-19 zmarło 39 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 113 osób" - przekazało Ministerstwo Zdrowia.