Gdzie wyrzucić resztki karpia i karton po barszczu? Sprawdź, jak segregować świąteczne odpady
W okresie świątecznym pracujemy niczym mróweczki: robimy masę zakupów, gotujemy na potęgę, dekorujemy dom, pakujemy prezenty. Do czego prowadzi to całe bożonarodzeniowe szaleństwo? Odpowiecie pewnie, że do zmęczenia i nadszarpnięcia domowego budżetu. To prawda, ale też do zwiększonej produkcji odpadów! Warto wiedzieć, jak mądrze je segregować.
Z danych GUS wynika, że w 2021 r. przeciętny Polak wytworzył 358 kg odpadów komunalnych, z czego jedynie 26 proc. trafiło do recyklingu. Tendencja jest wzrostowa (w 2020 r. każdy z nas wyprodukował o 16 kg mniej śmieci), można więc się domyślać, że ten rok skończymy z jeszcze gorszym bilansem. Najwięcej odpadów produkujemy w okresie świąt Bożego Narodzenia. Brytyjczycy generują wówczas aż o 30 proc. więcej odpadów w porównaniu z innymi okresami roku. Największe problemy ze śmieciami pojawiają się między świętami a Nowym Rokiem, kiedy musimy uporządkować lodówkę z resztek jedzenia, pozbyć się uwiędniętej choinki czy… niechcianych prezentów.
Czy istnieje rozwiązanie tego problemu? Czy w tym całym bożonarodzeniowym szaleństwie jest miejsce na troskę o planetę? Ekspertki przekonują, że tak! Monika Michalska, znana w mediach społecznościowych jako @pani_od_odpadów, Monika Wyciechowska, edukatorka ekologiczna w RLG oraz Dominika Lenkowska-Piechocka z Who Will Save the Planet podają gotowe rozwiązania, co zrobić z resztkami jedzenia, gdzie wyrzucić opakowania po prezentach, stłuczone bombki, zużyte serwetki czy sztuczną choinkę.
Pamiętaj, że dokładnych informacji o segregacji najlepiej jest szukać na stronie internetowej swojej gminy, ponieważ w każdej gminie zasady segregacji mogą się nieznacznie różnić.
Jak redukować odpady świąteczne i segregować te, których nie da się uniknąć?
Jak mądrze segregować świąteczne odpady i sprawić, by było ich mniej?
Zakupy
Kluczem do ograniczenia niepotrzebnych odpadów jest dobra organizacja i planowanie. Przed wizytą w sklepie koniecznie zrób listę zakupów. Zaplanuj szczegółowo świąteczne menu i spisz, czego potrzebujesz do przygotowania konkretnych potraw. Sięgaj po opakowania nadające się do recyklingu: szklane słoiki i butelki, butelki i pudełka z transparentnego PET, papier niepowlekany. Pamiętaj też, by na zakupy zabrać ze sobą wielorazową torbę i woreczki do ważenia warzyw i owoców, by unikać sklepowych foliówek.
Jedzenie
Czy w Boże Narodzenie naprawdę potrzebujemy więcej niż tradycyjnych 12 potraw? Po wigilii na pewno zostanie barszcz, pierogi, ryba po grecku, które można z powodzeniem dojeść na kolację następnego dnia, a gotowanie na pierwszy dzień świąt można ograniczyć do wystawnego obiadu. Jaka to oszczędność czasu, pieniędzy i jedzenia!
Jeśli po świętach zostanie ci sporo jedzenia, znajdź w okolicy jadłodzielnię, która rozdysponuje żywność osobom potrzebującym, a to, co nie nadaje się już do spożycia, mądrze posegreguj:
· odpady odzwierzęce (np. resztki karpia, mięs, kości, ości) wrzuć do zmieszanych;
· wszelkie inne resztki jedzenia, np. owocowo-warzywne, wrzuć do brązowego pojemnika na bioodpady (bez foliówki);
· plastikowe opakowanie po śledziach czy pierogach wrzuć do żółtych pojemników na tworzywa sztuczne i metale (chyba że są to odpady bardzo mocno zatłuszczone – wtedy wrzuć do zmieszanych);
· karton po barszczu, a także folię aluminiową bez resztek jedzenia wrzuć do żółtego pojemnika.
Monika Wyciechowska, edukatorka ekologiczna z RLG uczula, by przed wyrzuceniem nie myć opakowań po żywności. – To niepotrzebna strata wody i energii. Przede wszystkim zadbajmy, aby nie wyrzucać opakowań wypełnionych resztkami jedzenia czy picia – mówi ekspertka.
Prezenty
Żeby mieć pewność, że prezent, który podarujemy drugiej osobie, nie wyląduje wraz z innymi odpadami na śmietniku, niech będzie zawsze przemyślany. Kupiony z myślą o obdarowywanej osobie, nie o nas. Fakt, że marzymy o danej rzeczy, nie znaczy przecież, że spodoba się także naszej siostrze, prawda? A jeśli szukasz niebanalnego, zaskakującego podarunku, który jest także przyjazny dla planety, postaw na przeżycia. Bilet do teatru, na koncert, nawet do kina to zawsze wyraz troski o drugą osobę i okazja do spędzenia z nią czasu i budowania wspólnych pięknych wspomnień.
Co z papierami do pakowania? Jeśli nie są powleczone plastikiem, wyrzuć je do pojemnika na papier. Przy zakupie warto jest wybierać papier, który nie jest śliski czy mocno zabarwiony – lepiej się sprawdzi w recyklingu.
Dekoracje
Chcąc pozbyć się żywej choinki, sprawdź na stronie miasta lub gminy, czy i gdzie władze miejskie organizują zbiórki drzewek. Plastikową choinkę schowaj w piwnicy na kolejny rok, a jeśli już dojdziesz do wniosku, że musisz ją wyrzucić, oddaj ją do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub sprawdź na stronie gminy, czy w najbliższym czasie będą prowadzone w okolicy zbiórki odpadów wielkogabarytowtych.
Pamiętaj, że stłuczone bombki szklane nie są szkłem opakowaniowym, więc powinny trafić do kontenera z odpadami zmieszanymi (podobnie jak kieliszki, szklanki czy potłuczone naczynie żaroodporne), a zepsute lampki to elektroodpad. Nie można więc wyrzucić ich do zwykłego pojemnika na odpady, powinny trafić do PSZOK-u lub do kontenera na elektroodpady.
Papierowe serwetki także nie nadają się do recyklingu, należy więc je wyrzucić wraz ze zmieszanymi odpadami.
Rozwiąż quiz i sprawdź, co wiesz na temat segregowania odpadów!