Rząd planuje w 2026 r. podjąć decyzję o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna wskazał, że Konin jest jedną z preferowanych lokalizacji.
Podczas spotkania w Koninie, Wrochna omówił wyniki badań dotyczących możliwości budowy elektrowni w tym regionie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wjechał pod samochód. Moment potrącenia rowerzysty
Preferowane lokalizacje elektrowni jądrowej
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, podkreślił, że Konin spełnia wszystkie podstawowe kryteria lokalizacyjne. Wstępne badania wykazały, że warunki geologiczne, hydrologiczne i sejsmologiczne są odpowiednie.
W aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) Konin zostanie wskazany jako jedna z dwóch preferowanych lokalizacji. Łącznie rozważane są cztery miejsca, z czego dwie będą preferowane, a dwie dodatkowe. Wybór lokalizacji ma być dostosowany do technologii, którą wybierze inwestor.
Współpraca z partnerami prywatnymi
Wiceminister Wrochna zaznaczył, że druga elektrownia jądrowa nie będzie budowana wyłącznie przez kapitał państwowy. Rząd planuje współpracę z partnerami prywatnymi, którzy mogą sfinansować inwestycję. Model biznesowy zostanie ustalony w trakcie negocjacji z potencjalnymi dostawcami technologii.
W 2023 r. PGE i ZE PAK utworzyły spółkę PGE PAK Energia Jądrowa, która we współpracy z koreańskim KHNP ma wybudować elektrownię o mocy 2800 MW. Porozumienie z PGE daje czas do czerwca 2025 r. na negocjacje dotyczące akcji w tej spółce. Obecna wersja PPEJ zakłada budowę dwóch elektrowni o łącznej mocy 6-9 GW.
Czytaj też: