Gdzie może wylądować Discovery?
We wtorek prom Discovery będzie miał kilka możliwości lądowania na obszarze Stanów Zjednoczonych. W grę wchodzą trzy możliwe lokalizacje: przylądek Canaveral na Florydzie, baza Edwards w Kalifornii lub poligon w White Sands w stanie Nowy Meksyk.
Jak informuje dyrekcja NASA, lądowiskiem "pierwszego wyboru" pozostanie Centrum Kosmiczne im. Kennedy'ego na Florydzie, chociaż prognoza pogody na wtorek dla przylądka Canaveral nie różni się od poniedziałkowej.
Pierwotnie lądowanie Discovery zaplanowano na 10.46 czasu polskiego w poniedziałek. Astronauci otrzymali jednak polecenie okrążenia Ziemi jeszcze raz z powodu zachmurzenia nad Cape Canaveral. Ponieważ pogoda się nie poprawiła, ostatecznie zdecydowano, że prom pozostanie w kosmosie do wtorku.
Szef misji Discovery, LeRoy Cain, oświadczył, że jeśli we wtorek warunki pogodowe na Florydzie będą nadal niekorzystne, prom zostanie skierowany do kalifornijskiej bazy lotniczej Edwards lub do bazy wojskowej White Sands w Nowym Meksyku.
"Discovery wyląduje we wtorek, nie wiemy jeszcze tylko, w którym z możliwych miejsc" - potwierdził administrator NASA Michael Griffin.
Agencja ustaliła kolejny termin lądowania na Florydzie - to wtorek godz. 10.07 czasu polskiego.
Jeśli NASA nie zdecyduje się na ten termin, będzie miała do wyboru dwa warianty: może skierować Discovery do White Sands w Nowym Meksyku - ewentualne lądowanie nastąpiłoby o godz. 11.39 czasu polskiego - albo zmienić godzinę lądowania na Florydzie na godz. 11.43 czasu polskiego.
Kolejna szansa promu to wylądowanie w bazie lotniczej Edwards o godz. 13.12 czasu polskiego albo na poligonie w White Sands o 13.13 czasu polskiego. NASA musi wybrać jeden z tych wariantów.
Ostatnią możliwą wtorkową opcją jest lądowanie w bazie wojskowej Edwards w Kalifornii o godz. 14.47 czasu polskiego.