Gdzie biegnie biegun?
Dwaj badacze wybierają się niebawem w okolice bieguna północnego na poszukiwania bieguna - donosi serwis naukowy polskiej sekcji BBC. Biegun magnetyczny Ziemi ciągle się przemieszcza.
22.03.2005 | aktual.: 22.03.2005 15:52
Celem wyprawy jest odnalezienie miejsca, które wskazują wszystkie kompasy. Biegun się przemieszcza: powoli, ze względu na ruchy płynnego jądra Ziemi - albo szybko, podczas intensywnego bombardowania planety przez naładowane elektrycznie cząstki wiatru słonecznego - podaje BBC.
Droga polarników może być bardzo trudna. Biegun północny przesuwa się z prędkością pięciu kilometrów na godzinę, to szybciej niż my i nasze sanie. Oznacza to, że będziemy musieli znaleźć miejsce, które naszym zdaniem odwiedzi biegun i tam na niego poczekać - wyjaśnia Matthew Hancock, jeden z polarników.
Nawet jeśli biegun będzie stosował uniki, polarnicy po drodze będą mogli dokonać innych pomiarów. Interesować nas będą dwa obszary nauki. Po pierwsze, na prośbę Europejskiej Agencji Kosmicznej, będziemy mierzyć grubość śniegu leżącego na pokrywie lodowej - mówi Hancock.
Badacze chcą też sprawdzić, do jakiego stopnia oddziałująca na jonosferę kosmiczna pogoda wpływa na komunikację radiową. Nad biegunem lata coraz więcej samolotów. Kontakt z nimi uzależniony jest od sprawności nadajników radiowych o wysokich częstotliwościach - czytamy na stronach internetowych polskiej sekcji BBC.