Trwa ładowanie...
d2o6j9l

Gdynia rozdysponowała dotacje dla zabytków: otrzyma je 11 obiektów

Jedenaście zabytkowych obiektów otrzyma w tym roku przyznawane przez gdyński samorząd dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie itp. Większość funduszy posłuży remontom budynków modernistycznych, z których Gdynia jest znana.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdynia rozdysponowała dotacje dla zabytków: otrzyma je 11 obiektów
(WP.PL, Fot: Przemysław Jach)
d2o6j9l

Jak powiedziała inspektor w Biurze Miejskiego Konserwatora zabytków w Gdyni Aleksandra Narczewska, na tegoroczne prace przy zabytkach przeznaczono nieco ponad 830 tys. zł.

Pięć spośród 11 obiektów, których gospodarzom przyznano dofinansowanie, to budynki wpisane do rejestru zabytków. Pozostałe, to budowle, które nie są objęte indywidualnymi wpisami, ale mają duże walory historyczne i ulokowane są w obszarach znajdujących się w rejestrze.

Wśród pięciu obiektów rejestrowych najwięcej - ponad 156 tys. zł, otrzymali gospodarze budynku mieszkalnego przy ul. Waszyngtona, w którym niegdyś mieściło się Biuro Budowy Portu. Dotacja zostanie przeznaczona na drugi etap remontu elewacji, drzwi głównych i bocznych, stolarki okiennej oraz ogrodzenia i lamp.

d2o6j9l

Z kolei w kamienicy przy ul. 3 Maja 27-31, która przed wojną była najbardziej luksusowym budynkiem mieszkalnym w mieście, ponad 50 tys. zł dotacji pomoże w przeprowadzeniu drugiego etapu remontu balkonów znajdujących się na tylnych elewacjach.

Jeden z obiektów dawnej Szkoły Morskiej (dziś Akademii Morskiej) otrzymał 80 tys. zł na remont frontowej elewacji. Dzięki ponad 46 tys. zł dotacji Willa "Sokola" przejdzie remont schodów zewnętrznych, tarasów i rekonstrukcję balustrad, a prawie 79 tys. zł pomoże w remoncie tylnych elewacji w budynku mieszkalnym przy ul. Słupeckiej 9.

Sześć pozostałych projektów, które dofinansuje miasto, realizowana będzie w budynkach mieszkalnych nie objętych indywidualnymi wpisami do rejestru zabytków. Prace w tych budynkach polegać będą na remontach elewacji.

Jak powiedziała Narczewska, większość spośród 11 obiektów, które otrzymały dofinansowanie, to budynki modernistyczne.

d2o6j9l

23 września 1922 r. sejm uchwalił ustawę "o budowie portu przy Gdyni na Pomorzu jako portu użyteczności publicznej". Już w momencie przyjęcia ustawy w pobliżu wioski Gdynia trwały pierwsze prace budowlane finansowane przez państwo. Po nadaniu - w lutym 1926 r., Gdyni praw miejskich, w kilkanaście lat z wsi rybackiej przekształciła się ona w miasto zamieszkane przez 127 tys. ludzi (w 1939 r.). Wiele obiektów powstałych w tworzącym się mieście zbudowano w popularnym w okresie międzywojennym stylu modernistycznym.

W marcu b.r. prezydent RP wpisał układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni na listę tzw. Pomników Historii. Spis ten ustanowiono w 1994 r. i trafiają do niego najważniejsze zabytki Polski o szczególnej wartości dla kultury. Śródmieście Gdyni jest 60. pozycją umieszczoną na liście.

Centrum Gdyni uznano za Pomnik Historii ze względu na "wartości historyczne, artystyczne i naukowe, materialne i niematerialne, unikatowego układu urbanistycznego powstałego na styku miasta z morzem". Układ ten określono "wybitnym osiągnięciem polskiego modernizmu, a ze względu na jego szczególną rolę w rozwoju kraju i budowie polskiej tożsamości po odzyskaniu niepodległości, uchodzi za symbol II Rzeczypospolitej".

d2o6j9l

Podziel się opinią

Share
d2o6j9l
d2o6j9l
Więcej tematów