PolskaGdyby decydowali studenci, w wyborach wygrałaby PO

Gdyby decydowali studenci, w wyborach wygrałaby PO

Platforma Obywatelska wygrała prawybory do
Parlamentu Europejskiego zorganizowane na uczelniach w ramach
akcji "Pępek Europy" przeprowadzonej przez Koalicję 7 Czerwca. PO
uzyskała 54,93% głosów.

Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 12,08% głosów. Kolejne miejsca zajęli: koalicja SLD-UP z 7,7% poparciem, UPR - 6,44% i CentroLewica - 5,04%.

Pozostałe komitety wyborcze nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego. I tak: PSL zdobyło 4,44% poparcia, Libertas - 3,6%, Prawica RP - 2,27%, Polska Partia Pracy - 1,77%, a Samoobrona - 1,73%.

Prawybory przeprowadzono na 47 uczelniach w 25 miastach. Uczestniczyło w nich ponad 7,8 tys. studentów. W czterech uczelniach odbywają się jeszcze w środę.

- Cieszy to, że prawybory odbywały się nie tylko w dużych ośrodkach akademickich jak Gdańsk, Warszawa, Kraków, lecz także w małych - mówił Błażej Lenkowski ze Stowarzyszenia Projekt: Polska, koordynator akcji lokalnych w ramach kampanii "Pępek Europy".

Zwrócił uwagę, że w prawyborach, podobnie jak w normalnych wyborach wyniki są zróżnicowane regionalnie. - Na przykład w Poznaniu PO uzyskała poparcie wysokości 68%, PiS - 5%, a SLD-UP - 8,8%, zaś w Zamościu: PO - 30%, PiS - 25%, a Libertas - 8% - powiedział Lenkowski.

Poinformował, że PiS wygrało na Uniwersytecie Techniczno- Przyrodniczym w Bydgoszczy - to jedyna uczelnia, gdzie ta partia miała więcej głosów niż inne komitety wyborcze, z kolei PSL wygrał na dwóch uczelniach: Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie i Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

Podczas prawyborów organizatorzy zadali także trzy pytania dotyczące polityki europejskiej. Na pytanie: Czy jesteś za przyjęciem traktatu lizbońskiego? 46% studentów odpowiedziało "raczej tak", a 24% - "zdecydowanie tak", 19% - "raczej nie", a 11% - "zdecydowanie nie".

Większość biorących udział w prawyborach opowiedziała się też za wejściem Polski do strefy euro w najbliższym możliwym terminie. Na pytanie dotyczące tej kwestii 34% odpowiedziało "zdecydowanie tak", 27% - "raczej tak", 23% - "raczej nie", 16% - "zdecydowanie nie".

Poparcie większości studentów ma też rozszerzenie w bliskiej perspektywie Unii Europejskiej o Ukrainę. "Zdecydowanie tak" - na pytanie dotyczące rozszerzenia UE - odpowiedziało 24% studentów, 45% - odpowiedziało "raczej tak", 21%. - "raczej nie", 10%. - "zdecydowanie nie".

Koalicja 7 Czerwca (następczyni Koalicji 21 Października i projektu "Zmień Kraj, Idź na Wybory") to organizacje pozarządowe które, w ramach projektu "Pępek Europy" zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego 7 czerwca 2009 r.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (39)