Trwa ładowanie...
08-08-2014 12:13

Gdańskie uczelnie otwierają kolejne etapy rekrutacji

Medycyna, prawo i architektura. To od niezmienna czołówka najbardziej popularnych kierunków studiów, ale są też takie kierunki, które nie są aż tak atrakcyjne dla przyszłych studentów.

Share
Gdańskie uczelnie otwierają kolejne etapy rekrutacjiŹródło: facebook.com/PolitechnikaGdanska
d3eyz7q

Od czasów, kiedy studia przestały być elitarne, a słowo student kojarzy się rektorom ze słowem pieniądze zaczęto otwierać coraz więcej niepotrzebnych kierunków, tylko po to, aby kadra miała pracę. Rzecznicy prasowi trójmiejskich uczelni wolą nie rozmawiać o kierunkach, na które jest więcej miejsc niż chętnych. Wówczas ogłaszają drugie, trzecie i kolejne rekrutacje, aby przyciągnąć tych, którzy - jak głoszą reklamy - przespali pierwsze terminy albo nie dostali się na wymarzone studia. To tylko mrzonki. Nieciekawy produkt próbuje się sprzedać w ładnym opakowaniu.

Na Uniwersytecie Gdańskim są trzy kierunki, które nie znalazły większego zainteresowania w oczach studentów - archeologia (0,69 kandydata na miejsce), filozofia (0,7) oraz Ochrona Środowiska (0,77) Na tych trzech kierunkach czeka jeszcze 450 wolnych miejsc.

Akademia Morska w Gdyni uruchomiła dodatkowy nabór na kierunek elektronika i telekomunikacja, funkcjonujący na Wydziale Elektrycznym. Uczelnia przygotowała tu 120 miejsc, w pierwszym etapie rekrutacji udział wzięło 227 osób, z których oryginał świadectwa - czyli ostateczne potwierdzenie chęci studiowania, wyraziło jedynie 70 osób.

d3eyz7q

Dużo lepiej na tym tle wypada Uniwersytet Medyczny, gdzie najmniej obleganym kierunkiem było zdrowie publiczne oraz zdrowie środowiskowe, gdzie w sumie na 60 miejsc zostało tylko 9 wolnych.

Zmiany organizacyjne szykują się na Politechnice Gdańskiej, gdzie po raz ostatni rekrutowano na europeistykę i nie ogłoszono naboru na informatykę oraz ekonometrię. Wśród edukacyjnej propozycji Politechniki Gdańskiej zdecydowanie najmniejszą popularnością w tym roku cieszyły się europeistyka (1,55), ochrona środowiska w języku angielskim (1,73) oraz technologie ochrony środowiska - 2,26 osoby na jedno miejsce.

d3eyz7q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eyz7q
Więcej tematów