Gdańsk jest gotowy do jarmarku
Ulice wyłączone z ruchu. Stają pierwsze kramy. Policja i Straż Miejska gotowe do akcji.
Ani deszcz, ani chłód nie studzą tempa prac przy organizacji Jarmarku św. Dominika. Przygotowania do największej imprezy handlowej w Gdańsku idą pełną parą. Wszystko musi być gotowe na sobotę, kiedy rozpocznie się wielkie świętowanie.
- Wszystko przebiega sprawnie, pierwsze kramy stoją już przy ul. św. Ducha, zapełniają się nimi także Groble I-IV. Rozpoczęło się też wyłączanie z ruchu niektórych ulic na Głównym Mieście - mówi Joanna Czauderna-Szreter z Międzynarodowych Targów Gdańskich - organizatora imprezy.
Intensywne prace trwają też przy ul. Szerokiej. Wzdłuż całej, niedostępnej dla samochodów ulicy - stawiane są namioty, w których znajdą się pojedyncze stanowiska dla kupców z wielobranżowej gałęzi handlu.
Podobne konstrukcje stoją już na placu przed bazyliką Mariacką. Znajdą się tam stanowiska rzemieślników, a także handlarzy pamiątkami i wyrobami artystycznymi. Nie zabraknie też namiotów z jedzeniem. - Punkty gastronomiczne będziemy rozstawiać dopiero w piątek - informuje Czauderna-Szreter.
W tym roku posilić się będzie można także przy Bramie św. Ducha, na tyłach Żurawia, przy Grobli II, Grobli III, na Podwalu Staromiejskim, Zielonym Moście oraz na Targu Węglowym. Jarmarkowe kramy będą stały na Targu Węglowym tylko do 15 sierpnia, potem rozpoczynają się tam bowiem przygotowania do festiwalu Solidarity of Arts.
Z tego samego powodu, pod Zbrojownią nie stanie scena. Zamiast tego, w tym roku główna dominikowa scena będzie znajdować się przy Zielonej Bramie na Długim Targu. Jej montaż rozpocznie się w piątek. Druga, mniejsza scena zostanie zbudowana we wtorek na placu Kobzdeja. Na niej - w ramach Bajkowiska - odgrywane będą dziecięce teatrzyki.
Nawet mimo braku sceny, plac Kobzdeja wypełni się atrakcjami już pierwszego dnia "Dominika". Stanie na nim Jarmark Gier, czyli namiot z grami planszowymi, Dominik Arena - dedykowana fanom piłki nożnej oraz Galeria Jarmarkowych Kogucików. Prace artystów - którzy stworzyli m.in. koguty kaszubskie, astronomiczne, 0 futbolowe - będzie można podziwiać już w piątek.
Jak zapewniają organizatorzy, na dobre trwają już próby ceremonii otwarcia jubileuszowego jarmarku, który w tym roku kończy 750 lat.
- Chcielibyśmy, żeby zjechało do nas z tej okazji 7,5 mln gości - mówi Joanna Czauderna-Szreter.
Z okazji jubileuszu przygotowano wyjątkowe wydarzenie. W sobotę 31 lipca o godz. 12.30 dowiemy się, skąd wziął się koguci symbol jarmarku.
- Zapraszamy na spektakl przy Zielonej Bramie. W końcu na dobre wyjaśni się, dlaczego patronuje nam kogut - zachęcają organizatorzy.
Do świętowania gotowi są także artyści, którzy w sobotę 31 lipca o godz. 22 zagrają koncert na ścianie Ratusza Głównego Miasta! Będzie to iście alpinistyczne wyzwanie. Na linach zawiśnie i zagra ośmioosobowa orkiestra i dziesięć półtorametrowych bębnów.
- Artyści przygotowują się już od tygodnia - mówi Czauderna-Szreter.
Ale nie tylko muzycy szykują się się do jarmarku. Gotowe też są służby mundurowe. Zarówno policja, jak i Straż Miejska do pomocy ściągną dodatkowych funkcjonariuszy, którzy będą strzec gości jarmarku.
- Wprowadzamy także patrole wodne. Po Motławie będą pływać dwie motorowe łodzie z funkcjonariuszami. Jedna nasza, a druga Straży Miejskiej - mówi asp. Magdalena Michalewska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Policja przestrzega przed złodziejami, którzy zjeżdżają się na jarmark z całej Polski. - Podczas spaceru między kramami - trzeba zachować czujność. Nie wolno dać się pochłonąć zakupowym emocjom, bo złodziej tylko na to czeka. Nie należy pokazywać, ile ma się pieniędzy, nie nosić portfela w tylnej kieszeni spodni - przypomina Michalewska.
Ulice wyłączone z ruchu na jarmark
Już 28 lipca kierowcy nie wjadą samochodem na następujące ulice:
Szeroka, św. Ducha, Grobla I, Grobla II, Grobla III, Grobla IV, Tkacka, Świętojańska, Garbary, Kołodziejska, Podwale Staromiejskie, U Furty, Ogarna (na odcinku od Bogusławskiego do Pocztowej). Zakaz wjazdu obejmie także Targ Węglowy.
W czwartek i piątek kolejne ulice będą wyłączane z ruchu. Zamknięte zostaną ulice Minogi, Krowia, Pańska, Węglarska, Straganiarska i Stągiewna. Tylko dla pieszych będzie przeznaczony Zielony Most nad Motławą.
Takie zmiany potrwają co najmniej do końca jarmarku, czyli do 22 sierpnia. Kierowcy muszą się liczyć z tym, że zanim ostatnie jarmarkowe kramy znikną i ruch zostanie w pełni przywrócony, minie dzień lub dwa od ceremonii zakończenia imprezy.
Tajniacy będą chronić turystów
Asp. Magdalena Michalewska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
- Nad bezpieczeństwem gości jarmarku będą czuwać dodatkowe umundurowane i nieumundurowane patrole policji. Największym problemem w czasie tej imprezy są szajki złodziei, które zjeżdżają się do Gdańska z całego kraju. Funkcjonariusze operacyjni będą ich wypatrywać i zatrzymywać. Przygotowaliśmy też ulotki dla turystów z alarmowymi numerami telefonów i ostrzeżeniami. W komisariacie przy ul. Piwnej będzie także dyżurował tłumacz. Takie działania są praktykowane od lat i przynoszą wymierne efekty. Z roku na rok zmniejsza się liczba zgłaszanych nam przestępstw.
Straż Miejska dopilnuje parkowania
Bartłomiej Kłodnicki, rzecznik gdańskiej Straży Miejskiej.
- W czasie jarmarku Stare i Główne Miasto patrolować będzie 10-11 patroli dziennie: 5 pieszych, 4 zmotoryzowane i po jednym na skuterach i rowerach. Będą pracować od godz. 7 do 22, w razie potrzeby oczywiście dłużej. W weekendy patrolować będą miasto całodobowo.
Do pracy ściągniemy dodatkowych strażników z innych referatów. Będziemy z pełną surowością ścigać kierowców, którzy parkują w miejscach niedozwolonych. To jedno z naszych głównych zadań. W skrajnych przypadkach -nieprawidłowo zaparkowane auto odholujemy.
Oficjalne wydanie internetowe www.polskatimes.pl/DziennikBaltycki