Gazociąg Północny będzie się składał z dwóch nitek
Prezes Gazpromu Aleksiej Miller ujawnił, że planowany przez jego koncern Gazociąg Północny będzie
się składał z dwóch nitek o przepustowości docelowej 55 mld m
sześc. gazu rocznie.
14.06.2005 19:20
Miller podał te dane podczas rozpoczętego w tym dniu w Petersburgu IX Międzynarodowego Forum Ekonomicznego.
Dotychczas Gazprom utrzymywał, że docelowa przepustowość gazociągu, który ma biec po dnie Morza Bałtyckiego i dostarczać gaz bezpośrednio z Rosji do Niemiec, wyniesie - w zależności od wariantu, który zostanie wybrany - od 19 do 30 mld m sześc. błękitnego paliwa rocznie.
Gazociąg Północny, uważany za konkurencyjny wobec drugiej nitki przecinającego Polskę gazociągu Jamał-Europa, ma się zaczynać w Wyborgu, nad Zatoką Fińską, i kończyć w Greifswaldzie w Niemczech, nieopodal Szczecina. Projekt przewiduje budowę odgałęzień do Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajów. Długość jego morskiego odcinka wyniesie 1189 km.
Zainteresowanie udziałem w tym projekcie zadeklarowało kilka koncernów z Europy Zachodniej - m.in. niemieckie BASF i E.ON/Ruhrgas, francuski Gaz de France, brytyjski BP, holenderski Gasunie i norweski Norsk Hydro.
Do współpracy przy tej inwestycji, której koszty szacowano dotąd na 5,7 mld USD, Gazprom zamierza pozyskać dwóch-trzech partnerów.
"Dosłownie przed chwilą uzgodniliśmy z naszymi partnerami, że przepustowość docelowa Gazociągu Północnego wyniesie 55 mld m sześc. gazu rocznie. Pierwsza nitka gazociągu zostanie wybudowana do końca 2010 roku" - oświadczył Miller.
W ubiegłym tygodniu wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew poinformował, że decyzje inwestycyjne dotyczące Gazociągu Północnego zapadną we wrześniu tego roku. Zapewnił również, że rozpoczęcie budowy Gazociągu Północnego nie będzie oznaczało rezygnacji z budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.
Druga nitka tego gazociągu miała być wybudowana do końca 2001 roku. Wszelako nie zaczęto jej nawet projektować.
Dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą Gazpromu Stanisław Cygankow poinformował w zeszłym tygodniu, że rozmowy na temat drugiej nitki gazociągu jamalskiego rozpoczną się po zakończeniu budowy pierwszej nitki, co - jego zdaniem - powinno nastąpić jeszcze w tym roku.
Cygankow podkreślił, że decyzje w sprawie drugiej nitki będą zależały od wyników analizy realizacji pierwszej części projektu Jamał-Europa. Analiza - jak zaznaczył - zostanie przeprowadzona w przyszłym roku i obejmie wszystkie aspekty inwestycji - techniczne, ekonomiczne i korporacyjne.
Planowana przepustowość pierwszej nitki gazociągu jamalskiego wynosi 32,3 mld m sześc. paliwa rocznie, a obydwu nitek - 65,7 mld m sześc. gazu. Doprowadzenie pierwszej nitki do przepustowości docelowej wymaga wybudowania jeszcze trzech tłoczni.
Jerzy Malczyk