Polska"Gazeta Prawna": Wielkie pranie w rajach

"Gazeta Prawna": Wielkie pranie w rajach

Rośnie liczba przestępstw popełnianych przez
firmy zarejestrowane w rajach podatkowych - alarmuje "Gazeta
Prawna".

W ostatnich czterech latach ponad siedmiokrotnie wzrosła liczba wykrytych przestępstw prania brudnych pieniędzy, dokonywanych przez firmy zarejestrowane w tzw. rajach podatkowych. Mimo że w 2005 roku zapadło w tej sprawie 161 wyroków, to tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż walka z tym zjawiskiem jest niezwykle trudna- podkreślają organy ścigania.

Statystyki są alarmujące. Należy szacować, że skala tych przestępstw jest znacznie większa- mówi ekspert od przestępczości zorganizowanej w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie podinspektor Dariusz Potakowski._ Tak naprawdę nikt nie wie, ile polskich firm legalnie działających w rajach podatkowych jest wykorzystywanych do celów przestępczych_- dodaje.

Przypuszczalną skalę mogą obrazować dane Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF), do którego tylko w 2005 roku wpłynęło 1558 zawiadomień o działalności mogącej mieć związek z praniem pieniędzy oraz 67 642 informacje o transakcjach uznanych za podejrzane. Część z nich była związana z rajami podatkowymi.

Według dziennika możliwości prania pieniędzy przez raje podatkowe są bardzo szerokie. Organy ścigania zanotowały już całą gamę przestępstw popełnianych przez zarejestrowane tam firmy. Od spraw o poważnym ciężarze gatunkowym, jak wyprowadzanie pieniędzy ze spółek Skarbu Państwa (np. sprawa PZU)
czy legalizowanie majątków zorganizowanych grup przestępczych, po mniejsze związane z usługami internetowymi (e-hazard) czy audiotele.

Popularną metodą prania pieniędzy jest transferowanie do podmiotów umiejscowionych w rajach podatkowych znaczących kwot za tzw. usługi niematerialne, czyli takich, których faktyczną wartość trudno oszacować, np. za konsultacje, prawa autorskie, badania rynku itd.- mówi "Gazecie Prawnej" Potakowski.

Więcej: *Gazeta Prawna Wielkie pranie w rajachGazeta Prawna Wielkie pranie w rajach*

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)